Avustralya Hakkında Bilgiler: Avustralya’da Yaşamak İçin 10 Önemli Neden

Avustralya Hakkında Bilgiler: Avustralya’da Yaşamak İçin 10 Önemli Neden

Avustralya'da yaşamayı düşünüyor, Avustralya'nın ülke olarak size sunabileceği imkanları merak ediyorsanız, bu yazımızda sizinle Avustralya'da yaşamanız için 10 önemli nedeni paylaşmak istiyoruz. Bakalım Avustralya yaşamak için "sizin aradığınız ülke mi?"

Avustralya’da yaşamayı düşünüyor, Avustralya’nın ülke olarak size sunabileceği imkanları merak ediyorsanız, bu yazımızda sizinle Avustralya’da yaşamanız için 10 önemli nedeni paylaşmak istiyoruz. Bakalım Avustralya yaşamak için “sizin aradığınız ülke mi?” Avustralya ılıman iklimi,  kişi başına düşen yüksek milli geliri, istikrarlı politik ortamı, güçlü ekonomisi, kaliteli eğitim imkanları, devletin sunduğu yüksek standartlardaki sosyal hizmetleri, şehir merkezlerinden dahi girebileceğiniz pırıl pırıl halka açık plajları, geniş park alanları, çok kültürlülüğün getirdiği çeşitliliği, özgürlüğü ve bunun gibi daha sıralayabileceğimiz onlarca özelliğinden dolayı birçok insanın yaşamak için hayalindeki ülke olmaya devam ediyor…

1. GÜÇLÜ EKONOMİ

Sahip olduğu 1 trilyon doların üzerindeki gayri safi milli hasılasıyla Avustralya dünyanın 13. büyük ekonomisidir.

Kişi başına düşen milli gelirin 38,910 Amerikan Doları seviyesinde olması ve bu gelire oranla ortalama yaşam giderlerinin düşük olması sıradan gündelik – vasıfsız işlerle dahi kişilerin ayda ortalama minimum 2000 Avustralya Doları kazanabilecekleri bir ekonomik ortam hazırlar.

İşsizlik oranının uzun yıllardır ortalama %5 seviyelerinde seyrediyor olması, Avustralya’ya göçmen olarak yerleşmek isteyen kişiler için bu güzel ülkeyi uzun vadede çekici kılmaya devam etmektedir.

Bir çok sektördeki kalifiye eleman açığını gidermek için başlatılan “Kalifiye Göçmenlik Programı” kapsamında Avustralya kapılarını meslek sahibi – nitelikli göçmenlere açmış durumdadır.

Eğer Avustralya’da ihtiyaç duyulan meslekler listesinde yer alan bir mesleğe sahipseniz şanslısınız! Zira aranılan mesleklere mensup ülkeye göç eden kişiler Avustralya’ya geldikleri ilk 6 ay içerisinde kendi meslek dallarında rahatça  iş bulabilmektedir.(Australian Immigration Fact Sheet)

2. İKLİM

Avustralya’nın ılıman iklimi ve buna bağlı şekillenen hayat tarzı ülkede yaşayanlar için her zaman çekici olmuştur.

Her ne kadar ülkenin orta kesimleri geniş alanlara yayılmış çöllerle kaplı olsa da sahil şerindindeki yerleşim merkezlerinde ılıman iklim hakimdir: Buna bağlı olarak Avustralya’da yaşayan insanlar için dış mekanlarda yaşam vazgeçilmez bir hayat tarzına dönüşmüştür.

Örneğin ülkenin en popüler şehirlerinden Sydney’de yılın 300 günü güneş parlar. Kış mevsiminde gündüz hava 12 -14 derecenin altına çoğunlukla düşmez.

Güneşli havaların çokluğu insanlar üzerinde olumlu bir psikolojik etki yaratmakta ve bu sosyal hayatın her anına yansımaktadır.

3. YÜKSEK HAYAT STANDARTI

  • Newsweek dergisinin yayınladığı “hayat kalitesi indeksine” göre Avustralya dünya sıralamasında 4. sırada yer almaktadır.(Newsweek)
  • Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim İndeksine göre 2010’da dünya sıralamasında 2. sıraya yerleşmiştir.(United Nations Human Development Index)
  • Dünyanın en yaşanılır ilk 10 şehri arasında 3. sırada Melbourne, 7. sırada Sydney, 8.sırada Perth, 9. sırada Adelaide yer almaktadır.(Liveability Ranking)
  • Modern şehircilik anlayışı,  toplumun geneline sunulan gelişmiş sağlık desteği ve sosyal hizmetler ile ülke genelindeki mevcut yüksek hayat standartı sayesinde Avustralya dünyanda en yaşanılası ülkeler arasında başlarda gelmektedir.

4. HAYAT TARZI

  • Harika bir iklim, altın sarısı sahiller, ulusal parklar, dünyanın en büyük mercan adaları, tropik ormanlar… Hepsini birarada bu kıtada bulmak mümkün.
  • Şehir merkezlerinden rahatça girebileceğiniz tertemiz plajları, gün içinde faydalanabileceğiniz eğlence – oyun parkları sayesinde dış mekan aktiviteleri hayatın ayrılmaz bir parçası olmuştur Avustralya’da. Yıl boyu düzenlenen festivaller,  açık hava sinemaları, piknikler, karavan tatilleri, kamplar, yılın her ayı rahatça yapabileceğiniz onlarca farklı spor aktivitesi insanlar için bu coğrafyayı çok daha çekici hale getirmektedir.
  • Yüksek hayat standartının sunduğu olanaklar sayesinde Avustralyalı aileler, iş ve özel yaşam dengesini çok iyi kurabilmektedir. Avustralya’da fazla mesai sık yapılmaz. İş hayatında pozisyonların gerektirdiği sorumluluk ve görevler, iş aktinde belirlenen zaman çerçevesinde bitecek şekilde belirlenir. Ülke’de trafik sorunu olmadığı ve ulaşım ağı çok gelişmiş olduğu için çalışan kesimin önemli bir bölümü evine vaktinde gelebilmekte, ailesine, kendisine, hobilerine, dış mekanda yaptığı sporlara yeterince vakit ayırabilmektedir.

5. İNSAN YAPISI VE ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK

Avustralyalılar sıcak kanlı ve açık fikirli insanlardır. Millet olarak oldukça kaygısız bir millet oldukları söylenebilir… Kıta ülkesi olmasının, her daim parlayan güneşin, yüksek hayat standartının bunda etkisi olduğu bir gerçektir.

Her dört Avustralyalı’dan biri deniz aşırı ülkelerde doğmuştur.

Ülkede 100 farklı etnik grup yaşamaktadır. Bu nedenle çok kültürlü bir ortam mevcuttur ve Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarının başında gelmektedir. Göçmenlerle yaşamak hayatın doğal bir düzenidir; dolayısıyla Avustralya’nın, dünyada çok kültürlü ülkeler arasında ırk ayrımcılığının en az hissedildiği ülke olduğu rahatlıkla söylenebilir.

6. GÜVENLİ YAŞAM

Avustralya uzun yıllardır siyasi istikrarın hüküm sürdüğü, suç oranın oldukça düşük seviyelerde bulunduğu dünyanın en güvenlikli ülkelerinin başında gelmektedir.

Sydney ve Melbourne güvenlik, sosyal uyum, insan hakları, gündelik yaşam giderleri ve çevreye duyarlılık kriterleri açısından son yıllarda sürekli olarak dünyanın ilk 10 şehri arasında yer almayı başarmaktadır.

7. YÜKSEK EĞİTİM STANDARTLARI

Dünyada eğitim kalitesi en yüksek ülkeler arasında Avustralya 8.sıradadır.

Avustralya’da sunulan yüksek eğitim ve meslek eğitimi programları dünyada uluslararası olarak tanınacak kalitede sunulmaktadır. Avustralya’da elde edilen meslek eğitimi sayesinde dünyanın her yerinde mesleğinizi diplomalı olarak icra etme şansına sahip olabilirsiniz. Eğitim standartları devlet tarafından çıkarılmış kanun ve yasalarca sürekli olarak denetlenmektedir.

Devlet okullarında sınıflar 25 kişiyi geçmemektedir ve öğrenciler, açık hava aktivitelerinden bolca yararlanabilecekleri geniş alanlara sahiptir. Avustralya, eğitim kuruluşlarında teknolojiyi en iyi takip eden ve uygulayan ülkelerin başında gelmektedir. Bilgisayar, multimedya , internete erişim gibi imkanlar tüm öğrencilerin kullanımına açıktır.

Avustralyalı akdemisyenler, bilim adamları 1989-1994 yılları arasında tüm dünyada yayınlanan bilimsel araştırmaların %2.5’uğuna imza atmıştır.

Avustralya nüfusu (21 milyon) dikkate alındığında bilimsel dünyaya ülke olarak katkıları oldukça yüksektir.

8. GELİŞMİŞ SAĞLIK HİZMETLERİ

Sosyal sağlık imkanları Avustralya’da çok gelişmiştir. MEDICARE olarak adlandırılan sağlık hizmetleri tüm Avustralya vatandaşları ve oturma iznine sahip olan kişilere sağlanmaktadır. MEDICARE sistemi sayesinde hastanelerde hemen hemen tüm branşlarda ücretsiz tedavi görebilirsiniz. Hastaneler genel olarak temizdir ve çoğu semtteki devlet hastanelerin acil servisleri son derece sakindir.

9. EV SAHİBİ OLMAK KOLAYDIR

Birçok Avustralyalı kendi evine sahiptir. Bankaların sunmuş olduğu çok düşük faizli uzun süreli kredi (mortage) sistemi sayesinde bir çok Avustralyalı kira vermek yerine kendi evini alıp uzun süre kredi ödemeyi tercih etmektedir.

10- ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ

Hangi din, dil, ırk ve cinsiyetten olursanız olun, insanca, özgürce ve uyum içerisinde yaşayabilmek için gerekli olan herşey Avustralya’da mevcuttur. Aynı cinslerin beraberliğini resmi olarak tanıyan ülkelerin başında gelen Avustralya, insanların insanca yaşaması için gerekli asgari kuralları yerinde ve dengeli bir şekilde kullanan dünyadaki ender ülkelerdendir.

ırk ayrımcılığının en az hissedildiği