Avustralya Topraklarında Eğitim Gören Öğrencilere Göçmenlik Hakkı Tanıyor

Avustralya Topraklarında Eğitim Gören Öğrencilere Göçmenlik Hakkı Tanıyor

Avustralya'da hükümet onaylı eğitim kurumlarında 2 yıl öğrenim görüp mezun olan öğrencilere "belli kriterleri" yerine getirmeleri koşuluyla Avustralya'ya göçmenlik başvuru hakkı tanındığını biliyor muydunuz?

Avustralya’da hükümet onaylı eğitim kurumlarında 2 yıl öğrenim görüp mezun olan öğrencilere “belli kriterleri” yerine getirmeleri koşuluyla Avustralya’ya göçmenlik başvuru hakkı tanındığını biliyor muydunuz?

Kalifiye Göçmenlik Programı – GSM (General Skilled Migration) her yıl Avustralya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu eleman açığını karşılamak üzere Avustralya  tarafından uygulamaya konulan bir programdır.

Bu program dahilinde özellikle Avustralya’da eğitimini tamamlamış öğrencilere yönelik göçmenlik hakkı veren vizeler uygulamaya konulmuştur.

Göçmenlik Vizesine Başvurabilmeniz için Sağlamanız Gereken Eğitim kriterleri Nelerdir?

  • Eğitim gördüğünüz kurum mutlaka AVUSTRALYA DEVLETİNİN ONAYLAMIŞ olduğu bir kurum olmalıdır. Onay almış kurumlara CRICOS (Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students) adı verilen bir kod verilmektedir. CRICOS sitesinden kayıtlı tüm kurumların listesine ulaşabilir, eğitim görmeyi planladığınız kurumun onaylı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Avustralya’da faaliyette bulunan tüm üniversiteler ve pek çok mesleki eğitim veren okul CRICOS onaylıdır.
  • Eğitiminiz 2 yıl (92 akademik hafta ) ve tam zamanlı olmalıdır.
  • Avustralya, heryıl ülkede ihtiyaç duyulan ve kendi insan kaynakları ile mevcut açığı kapatamayacağı meslekleri tespit eder ve bir meslek listesi oluşturur. Bu listeye SOL (Skilled Occupation List) “Kalifiye Meslekler Listesi” adı verilmektedir. Göçmenliğe başvuracak mezunların mesleklerinin mutlaka bu listede olması gerekmektedir. Dönem dönem bu liste Avustralya ekonomisinin içinde bulunduğu dinamiklere bağlı olarak değişim gösterip güncellenmektedir: Bu nedenle vize başvurunuzu hazırlamadan önce mutlaka GÜNCEL “SOL” listesini inceleyip, mensubu olduğunuz mesleğin halen bu listede yer aldığını kontrol etmelisiniz.
  • Mezuniyet dereceniz “yüksek lisans diploması”, “meslek diploması”, “master diploması” veya üniversite eğitimi sonrası alınan “graduate certificate” olmalıdır. (Avustralya’da aldığınız İngilizce dil eğitimi programları, 2 yıllık eğitim içerisinde sayılmamaktadır)
  • Eğtimini görmüş olduğunuz bölüm ile mesleğiniz mutlaka örtüşmelidir. (Örneğin marangozluk eğitimi alıp mezun olan bir kişi, meslek olarak muhasebeci olarak başvuru yapamaz! Ancak üniversitede işletme bölümünde okuyan ve marangozluk yapan bir kişi, marangoz olarak göçmenlik başvurusu yapabilir zira, sahip olduğu işletme bilgisi kendisi için işini kurarken faydalı ve tamamlayıcı bir bilgidir)
  • Eğitim programı online yapılamaz ve mutlaka fiziksel olarak kurumun kampüsüne gidilmeli ve derslere katılım olmalıdır.

Avustralya Göçmenlik ve Vatandaşık Bakanlığı‘nın resmi sitesinden konu ile ilgili detaylı açıklamalara ulaşabilirsiniz: Department of Immigration and Citizenship

BAŞVURUNUZ İÇİN SAĞLAMANIZ GEREKEN DİĞER KRİTERLER NELERDİR?

Detaylar için “Kalifiye Göçmenlik Programı” yazımızı okuyunuz.