“Kraliçemiz İngiltere kraliçesi II. Elizabeht”

Avustralya bir federasyondur ve meşru monarşi ile yönetilmektedir.
Kabul edilen monarşi İngiliz Kraliyet ailesidir.
Kraliçe II. Elizabeth Avustralya kraliçesidir aynı zamanda.
Görevi tamamen semboliktir ve politik açıdan tamamen tarafsızdır.
.

Yönetim

Bağımsızlığını kazandığı günden beri 1 Ocak 1901den beri anayasısı yürülüktedir. Yerel yönetim, eyalet yönetimleri ve federal yönetim olarak 3 katmanlı bir yönetim şekli vardır.

6 Eyaletten oluşmaktadır. New South Wales, Victoria, Queensland, Güney Avustralya, Batı Avustralya, Tasmania birde başkent Canberra’nin olduğu ACT bölgesi.
Her eyelatin idaresel olarak farklı kural ve yönetmelikleri olabilmektedir.
Örneğin bazı eyaletlerde gün ışığından yararlanmak için saat uyugulaması yapılırken bazı eyaletlerde yapılmaz.
Yeni yılı 1 saat içinde, saat farkı olan eyaletlerin bazılarında sınırda bulanan publarda iki kez kutlamanızda mümkündür.
Her eyaletin bir valisi vardır ve valiler kraliçe tarafından atanır. Hangi kraliçe derseniz İngiliz kraliçesi tarafından.

Politika

2007’den beri Avustralya İşçi partisi lideri Kevin Rudd aynı zamanda ülkenin başbakanıydı. Geçtiğimiz aylarda ise (Temmuz 2010) parti içinde yapılan oylama sonucu koltuğunu Jullia Gillard’a kaptırdı; 112 milletvekilinin tamamının oyunu alan 48 yaşındaki bayan politikacı Gillard, hem liberal partinin başkanı hem de Avustralya’nın 27. Başbakanı oldu. İlk kez ülke tarihinde bir kadın Avustralya başbakanı olmuştur. 3 ana partinin varlığından bahsedebiliriz.

İşçi partisi, Liberal parti ve Ulusal Avustralya Partisi. 1960 lı ıllarda bir çok eyaltte Liberal pertinin varlığı hakim iken 2000 yılllara gelindiğinde İşçi partisinin açık ara hakimiyeti söz konsusudur.

Muhalefet partisi Liberal partidir.

Ulusal parti genelde Liberal parti ile koalisayon içinde olduğu için aslında iki partili sistem söz konsudur.

Yönetimin Göçmenlik Politikaları

Son 10 yıldır büyük partilerin yöneticileri Avustralya’ya göçmenliği desteklemişlerdir.

Howard Hükümeti döneminde (John Howard’ın başbakan olduğu dönemlerde 1996-2007) her yıl ülkeye alınan göçmen sayısında artış olmuştur.

2007’de gelen Rudd hükümeti de aynı şekilde göçmenliği desteklemiş ve göçmenlik kotasını arttırmıştır. Rudd hükümetine muhalif olan İşçi partisi lideri Tony Abbott da bir konuşmasında “Mümkün olduğunca daha çok insana Avustralya’daki özgür hayattan ve burdaki hayatın sunduğu avantajlardan yararlanmaları için ulaşmalıyız” diyerek göçmenliğe ne kadar olumlu baktığını ifade etmiştir.

Eski başbakının hayli ise “Büyük Avustralya” yani kalabalık Avustralya idi.

Avustralya göçmenlik politikası aslında yıllarca ekonomik ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmiştir.
Temmuz 2010’da bayan politikacı Juilla Gillard, hem liberal partinin başkanı hem de Avustralya’nın 27. başbakanı oldu.

Her ne kadar Gillard Hükümeti söylemlerinde daha kalabalık bir Avustralya istemediğini “Büyük Avustralya Hayali”ni desteklemediğini belirtse de şu anda izlenen göçmenlik politikasında bir değişiklik olmaz ise 2050 yıllara gelindiğinde Avustralya nüfusu 40 milyon olacak. Yeni başbakan Avustralya’nın gelmiş olduğu burefah noktanın sürdürülebilir olması gerektiğini savunmaktadır bu nedenle de belki de ilerliyen yıllarda Avustralya daha farklı göçmenlik politikası uygulayacaktır.