Avustralya ismi nereden türemiş?

Latincede “güneye ait olan” anlama gelen Australis kelimesinden türetilmiştir.

Aborjinler Kimdir?

ABOROGİNAL PEOPLEAvustralya’daki ilk insan yerleşimlerinin 42.000 ila 48.000 yıl öncesinde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.İlk Avustralyalılar günümüzdeki Avustralya yerlisi olan Aborijin’lerin atalarıdır. Kara bağlantıları veya kısa mesafeli suları geçerek Güneydoğu Asya’dan, adaya yerleşmişlerdir.

Kimse Aborjinler ilk nereden geldiğini bilmiyor. Sadece Güney-doğu Asyadan bir yerden geldilkleri bilinmektedir.Aborjinler arasında farklı bölgelerde farklı diller konuşulmaktaydı.
Çok karmaşık olan sosyal yapıları ve geleneklerinin doğa ile derin bir bağlantısı vardır.

Avustralya yerlilerinin nüfusunun, Avrupalıların kıtaya yerleşmeye başladığı sıralarda 350.000 civarı olduğu tahmin edilmektedir.Bu tarihten itibaren geçen 150 yılda sayıları hızlı bir şekilde azalmıştır. Bunun başlıca nedeni Avrupalıların ülkeye getirdiği salgın hastalıklar, göçe zorlanmaları ve kültürel parçalanmadır.

Adaya Gelen İlk Avrupalılar:

TARİH CAPTAN COOKAdaya ilk gelen (kayıtlarda görülen) Avrupalı 1606 yılında Hollandalılar olmuş fakat burada herhangi bir yerleşim bölgesi kurma çabaları olmamış.
Adanın esas tarihi ise 1770’de İngiliz Kaptan Cook’ın doğu sahillerine varması ve burayi İngiletereKrallığına ait bir bölge olarak ilan etmesi ile başlar.
İngiltere bu yeni liman bölgesine hükümlülerden oluşan bir koloni kurmaya kurmaya karar verir (penal colony)
İngilizlerin bu uzak kıtayı tercih etmelerinin sebebi:
Kalabaklaşan hapishanelerini rahatlamak,
Çin ve Güney-doğu Asya ile rahat ticaret yapabilmekti.
Bunun üzerine yarısı mahkümlardan oluşan 1500 kişilik bir mürettebatı 11 gemi ile Avustralyaya gönderir.Bu filo 18 Ocak 1788de Sydneye, bugünki ismi Botany olan körferze varır. 8 Gün sonra 26 Ocakta 732 suçlununda olduğu bu ekip Port Jaksona gönderilir.
Her yıl bu tarih ulusal gün “Avustralya Gün’ü” olarak kutlanır.

 

 

İngiltere’de ekmek çalan Avustralya’ya gönderiliyor!TARİH- sailing old boat
1868’e kadar bu ada ülkesine 160 bin İngiliz mahküm gönderildi.
Bu gönderilen mahkumlar ekmek veya bir kalıp peynir çalmak veya ailesini beslemek için komşunun koyunu çalmak gibi çok ufak suç işlemiş kişilerdi Bu nedenle de ataları bu mahkumlar olan Avusralyalılar asla gocunmaz guru duyarlar…70 yıl boyunca mahkumlar getirilmeye devam edildi.

 

 

Şanslı MahkumlarTARİH

Hükümlerini dolduran mahkumlar bu cennet ülkede kalıp tarımla uğraşmayı İngiltere’ye geri dönmeye tercih ettiler.

İngiltere krallığına çok uzak mesafede olması ve bu yeni çevre İngiliz ada yöneticilerinin hayatını çok zorlaştırmaktaydı. Bu şartlar ülkenin karakteri daha sert, korumacı ve kendi başına yetebilme özellikleri çevresinde şekillendi.
İngiltereye çok uzak olduğu için uzaktan yönetilmekte çok zor olmaktaydı, ayrıca ada yöneticileri kolonistler kendileri yönetmek istiyordu Avustralyayı. Böylece 1850’de İngiltere Avustralya’da yaşayan kolonistlere kendi kanunlarını yapıp uygulalamaları için yetki verdi.

Göçmen Akını başlıyor:

1790larda ünü yayılan pamuk ve altın endüstrisi bir çok göçmeni, özellikle de Asyalıları Avustralyaya çekmeye başlar.
İşciye duyulan ihtiyaç, geniş toraklar, bol maden kaynakları bu toprakları fırsatlar ülkesi yapmıştır.

19.yy sonunda Avustralya’da birbirinden bağsımsız parlemontosu, valisi ve kanunları olan 6 ayrı eyalet oluşmustu.
Bu Eyaletler bugünde aynı isimlerle bilinmekte
: New South Wales, Victoria, Tasmania, Queensland, South Australia and Western Australia.

Nihayetinde bu topraklarda birlik yaratabilmek, daha güçlü olabilmek ve korunmak için bu eyaletler birleşti.
1 Ocak 1901’de Avustralya Koloni Federasyonu, on yıllık bir planın ardından, seçme ve seçilme, temsil edilme haklarını elde ettiler. Böylece Britanya Krallığı’nın yöntetiminde, Avustralya Kraliyet Devleti doğmuş oldu. Canberra’nın yeni federal başkent olarak önerilmesinin ardından, 1911 yılında New South Wales bölgesinde, Avustralya’nın başkent bölgesi olan The Australian Capital Territory (ACT) bölgesi kuruldu. (Melbourne 1901-1927 yılları arasında başkentti.)

Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki son yasal bağ, 1986 Avustralya Akti ile sona ermiştir. Avustralya eyaletleri üzerindeki Birleşik Krallık hakimiyeti ve Birleşik Krallık Özel Meclisine yapılan adli başvuralar sonlanmıştır. Buna rağmen Avustralyalı seçmenler 1999’daki referandumda %55 çoğunlukla cumhuriyet yönetimine geçmeyi reddetmişlerdir. 1972 Whitlam Hükümeti’nden itibaren, Avustralya toplumunda giderek artan bir Pasifik-Asya aidiyeti kavramı oluşmaktadır. Bugün ülke halen sembolik olarak Kraliçe II. Elizabeth’e bağlı, anayasal monarşi altında parlamenter bir sistemle yönetilmektedir.

ÇANAKKALE SAVAŞI:

TARİH ANZAC DAYAvustralyalıları Birleştiren Tarihindeki En Önemli Hadise Çanakkale Savaşıdır.
Bu savaş milli ruhu pekiştiren, ortak değerlerin yaratılmasındaki en önemli etken olmuştur. 1. Dünya savaşına kendi isteği ile katılmış
Ancak ANZAC olarak bilenen Avustralyalı ve Yeni Zellandalılardan oluşan askeri güç 25 Nisan 1915te Gelibolu’da büyük bir bozguna uğramış ve 26 bin genç ANZAC hayatını kaybetmiştir.
Her yıl hem Australyada hem de Geliboluda bu askerlerin anısına seramoni yapılır. Bu tarih yine Avustralya’da milli gün ilan edilmiştir.
25 Nisanda Geliibolu Yarımadasın’da binlerce Avustralyalı genci şafak vakti yapılacak töreni kaçırmamak için uyku tulumları ile gece yarısında seramoni alanında görürseniz şaşırmayın.

Bu milli tatil gününde puplarda bira içip iddaya girmeye nedersiniz?
Canakkale savaşında askerlerin uydurduğu yazı tura oyunu bugün bu günün anısına Avustralyadaki publarda sadece 25 Nisan günü yazı tura oyunun oynanmasına ve bahis yapılmasına izin veriliyor. Askeri seramoniler bittikten sonra hem geçler hem de seramoniye katılan askerler bu publarda bir yandan bira içerken bir yandan barın ortasında toplanmış bu geleneksel oyunu oynarlar…

Göçmen Programını tetikleyen olay:

2.dünya savaşınada katılan Avustralyada yaklaşık 1 milyon kişi savaşta görev almış ve Avustralya toprakları direk Japon saldırılarına maruz kalmıştır. Saldırılara karşı zayıf olduğunu goren Avustralya 200 ülkeden göçmenin gelmesini teşvik etmiştir. 1970’lerde, sadece Avrupalı’ların göç etmesine izin veren yasanın iptali ile de, Asya ve dünyanın diğer yerlerinden gelen göçmenler desteklenmiştir.

2.Dünya savaşından sonra yaklaşık 7 milyon göçmen gelmiştir Avustralyaya…Bunun içindirki her 4 Avustralyalı’dan biri yurtdışında doğmuştur.