Avustralya’da Eğitim Görmeniz İçin 10 Önemli Neden

Avustralya’da Eğitim Görmeniz İçin 10 Önemli Neden

Her yıl Avustralya'da 500.000 yabancı (Avustralya dışından gelen) öğrencinin eğitim gördüğünü biliyor muydunuz? Sizce neden bu denli yüksek sayıda öğrenci Avustralya'yı eğitim görmek için seçiyorlar dersiniz?

Her yıl Avustralya’da 500.000 uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü biliyor muydunuz? Sizce neden bu denli yüksek sayıda öğrenci Avustralya’yı eğitim görmek için seçiyorlar dersiniz? 2007-2008 yılları itibariyle 14 milyar dolarlık eğitim ekonomisine sahiptir. Avustralya’nın eğitim sistemini çekici kılan 10 önemli nedeni bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz…

1. YÜKSEK EĞİTİM STANDARTI

Avustralya’da uygulamada bulunan Yüksek öğretim ve meslek edindirme kursları dünyanın pek çok ülkesinde tanınmakta ve Avustralya’da edinilen mezuniyet belgesi, diploma ve eğitim sertifikaları dünyanın pek çok ülkesinde iş bulma konusunda önemli kolaylıklar sağlamaktadır .

Avustralya’daki eğitim sistemi ve standartları devlet tarafından çıkarılmış kanun ve yasalarca sürekli olarak denetlenmektedır. Ayrıca uluslararası öğrencilerin haklarını koruyan kanunlar çıkarılmıştır. Örneğin öğrencilerin kurs ücretleri garanti altına alınmıştır. Uluslararası öğrencilere eğitim veren kurumların Avustralya devleti tarafından onaylanmış ve kayıtlı olması gerekmektedir.

Avustralyalı akdemisyenler, bilim adamları 1989-1994 yılları arasında tüm dünyada yayınlanan bilimsel araştırmaların %2.5’una imza atmıştır.

Avustralya nüfusunun dünya nüfusu içerisinde temsil ettiği büyüklük düşünüldüğünde, bu ülkede üretilen bilimsel kaynak rakamı son derece yüksektir.

2-EKONOMİK EĞİTİM

Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında okul ücretleri ve yaşam giderleri Avustralya’da çok düşüktür.
Aynı zamanda Türkiye’deki özel üniversitelerle karşılaştırıldığında, Avustralya’da eğitim çok daha düşük maliyetli olduğu görülecektir. Bu nedenle Avustralya’da üniversite eğitimi, son yıllarda Türk öğrenciler arasında gittikçe daha fazla rağbet görmektedir. Son 3 yıldır Avustralya’ya okumaya giden Türk öğrencilerin sayısında %300 oranında artış gözlemlenmektedir!

Eğitim maliyetlerine fikir vermek istersek, 3 aylık dil kursları, 2000A$’dan, üniversitelerin yıllık ücretleri ise 11.000 A$’ı seviyelerinden başlamaktadır.

3. KISA SÜREDE ÜNİVERSİTE DİPLOMASI ALABİLME FIRSATI

Avustralya’da eğitim veren bazı üniversitelerin bölümleri 3 yıllıktır: Bu nedenle öğrenim masrafları %25 oranında azalmaktadır.
Yine bazı üniversitlerin yıl içerisinde 3 dönemi mevcttur; yılda 2 yerine 3 dönem ders alarak eğitim sürenizi 2,5 yıla indirebilme şansına sahipsiniz.

4. EĞİTİMİNİZE DEVAM EDERKEN ÇALIŞMA İZNİ

Avustralya’da eğitim gören uluslararası öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir. Tatil dönemlerinde ise tam gün çalışma iznine sahip uluslararası öğrenciler, bu çalışma izni sayesinde diledikleri yerde çalışma imkanına sahiptir. Master öğrencilerinin eşlerine ise tam zamanlı  (tüm gün) çalışma izni verilmektedir. En vasıfsız işlerde dahi ortalama saat ücretlerinin 10-14 A$ civarında olması öğrencilerin okurken en azından cep harçlıklarını kazanmalarına olanak sağlamaktadır.

5. GÜVENLİ ORTAM

Avustralya uzun yıllardır siyasi istikrarın hüküm sürdüğü, suç oranın çok düşük seviyelerde bulunduğu dünyanın en güvenlikli ülkelerinin başında gelmektedir.

Sydney ve Melbourne güvenlik, sosyal uyum, insan hakları, gündelik yaşam giderleri ve çevreye duyarlılık kriterleri açısından son yıllarda sürekli olarak dünyanın ilk 10 şehri arasında yer almayı başarmaktadır.

6. ÖĞRENCİLERE TANINAN GÖÇ HAKKI

1994 Göçmenlik Yönetmeliğine göre yurt dışından gelen ve Avustralya’da üniversite veya meslek programı eğitimlerini başarı ile tamamlayan ve diğer bazı kriterleri karşılayan öğrencilere vasıflı göçmen kategorisi altında göçmenlik başvurusu yapabilme hak verilmiştir.

(LÜTFEN DİKKAT! Her öğrencinin başvurusu kabul edilecek anlamına gelmez. Meslekler listesi ve kriterler her sene güncellenmektedir ve başvurunuz sırasındaki güncel listelere göre değerlendirileceksiniz)

7. EĞİTİM PROGRAMI ÇEŞİTLİLİĞİ

Meslek okullarında 300 den fazla farklı alanda eğitim görme olanağına sahip olduğunuzu biliyor muydunuz?  Güzellik terapisinden, müchevher tasarımına, çiçekçiliğe  kadar çok farklı alanlarda eğitim görme şansına sahipsiniz.

8. ÜNİVERSİTEYE BAŞLAMAK İÇİN SEÇENEKLER

Lise not ortalamanız Türkiye’de üniversiteye giriş için yeterli DEĞİL Mİ ?

Avustralya’da meslek okullarındaki diploma programları veya üniversitelerin bünyesindeki hazırlık yılı öğrenciye üniversiteye geçiş imkanı sağlamaktadır.

9. ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK

4 Avustralyalı’dan birinin anne ya da babasının yurtışında doğduğunu biliyor muydunuz?

Ülkede 100 farklı etnik grup yaşamaktadır. Bu nedenle çok kültürlü bir ortam mevcuttur ve Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarındandır. İnsanları sıcak kanlı ve açık fikirlidir.

Okullarda öğretmenler uluslararası öğrencilere ders vermeye alışıktır ve öğrencilerin kültürlerine, dinlerine hassasiyetle yaklaşırlar. Avustralya çok kültürlü ülkeler arasında ırkçılığın en az hissedildiği ülkedir.

10. YÜKSEK HAYAT STANDARTI

Avustralya,

– İlgi çekici ve yaşanılası doğası;

– Şehir merkezlerindeki tertemiz plajları,

– Kuzeyindeki yağmur ormanları,

– Yaşamaya son derece elverişli ılıman iklim koşulları,

– Dost canlısı sıcak, açık fikirli insanlarıyla,

-Modern şehircilik anlayışı, gelişmiş sağlık ve sosyal hizmetleriyle,

-Yüksek hayat standartı ve sunduğu güvenli ortam ile

zevkle eğitim görebileceğiniz dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasındadır.