Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Bilgisayar Mühendisleri

Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Bilgisayar Mühendisleri

Avustralya'ya göç etmeyi düşünen ve IT sektöründe çalışan kişileri Avustralya'da parlak bir gelecek bekliyor olabilir. Avustralya'da yaşamayı düşünüyor ve bilişim sektöründe mi çalışıyorsunuz? Bu yazıyı okumalısınız...

Avustralya’da eleman açığının en çok yaşandığı ve nitelikli iş gücüne en fazla ihtiyaç duyulan sektörlerin başında “Bilişim Sektörü” gelmektedir.

Avustralya’da insan kaynakları konusunda hizmet veren en popüler internet sitelerini incelediğinizde, 10.000-15.000 arasında boş IT sektörü pozisyonunun mevcut olduğunu göreceksiniz. Örnek mi?  www.seek.com.au ziyaret edin isterseniz…

Kalifiye göçmenlik kategorisi altında Avustralya’ya göç eden bilişim sektöründe tecrübe sahibi kişilerin, ülkeye yerleştikten sonra ilk 6 ay içerisinde kendi dallarında iş bulma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Bilişim Sektörü, Avustralya’da hızla büyüyen ve dinamik bir ekonomiye sahiptir. Ülkenin milli geliri içerisinde incelendiğinde, IT sektörünün %6 oranında katkıda bulunduğu görülmektedir. Yine Avustralya ekonomisine yapılan yatırımların %13.8’i bilişim sektörüne yapılmaktadır. [Australian Computer Society]

“Kalifiye Göçmenlik” kategorisinde Avustralya’ya Göçmenlik Başvurusu’nda bulunacak adayların, mensubu oldukları mesleklerin, Avustralya Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı Departmanı – DIAC tarafından yayımlanan ve 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni “Kalifiye Meslekler listesinde” (SOL) mutlaka bulunması gerekmektedir!

Bağımsız göçmenlik kategorisinde (Sponsorsuz başvurulan göçmenlik vizeleri) başvuru yapacak kişilerin mesleklerinin mutlaka üstte adı geçen SOL listesinde bulunması gerekmektedir.

SOL Listesinde Yer Alan En Popüler Bilişim Sektörü Meslekleri Sırasıyla:

  • ICT İş Analisti
  • Sistem Analisti
  • Analist Programcı
  • Program Geliştirici
  • Yazılım Mühendisi gelmektedir

gelmektedir.

Avustralya bu 5 farklı IT dalından herhangi birinde;

  • Tecrübe sahibi,
  • İngilizce dil seviyesi yüksek
  • 45 yaşın altında olan

kalifiye elemanlara, belirlenen diğer eşik kriterleri yerine getirmeleri koşulu ile BAĞIMSIZ KATEGORİDE GÖÇMENLİK VİZELERİNE BAŞVURU HAKKI tanımıştır.

(Ocak 2011 tarihi ile yürürlüğe giren “STATE MIGRATION PLAN” dahilinde EYALET SPONSORLUKLARINDA geçerli olan meslek listelerinde çok daha farklı bilişim sektörü meslekleri mevcuttur)

(Başvuru kriterleri ile ilgili detaylı bilgi için sitemizdeki “Kalifiye Göçmenlik” kategorisini inceleyiniz veya dilerseniz bizi 0212 262 19 82 No’lu telefondan arayınız)

İş İmkanları ve Popüler İnsan Kaynakları Firmaları:

Bilişim sektörüne en fazla pozisyon sunan eyaletlerin başında NSW ve Victoria gelmektedir.

Bilişim sektöründe çalışan elemanların yaklaşık 3/4’ü NSW ve Victoria eyaletinde istihdam edilmektedir.

  • Avustralya genelinde mevcut bilişim sektöründeki bir açık çok pozisyona www.seek.com.au sitesinden ulaşabilirsiniz.

HRLeader linkinden özellikle bilişim sektöründe faaliyet gösteren insan kaynakları firmalarının listesine ulaşabilirsiniz.

Aşağıda bilişim sektörüne  eleman arayan belli başlı insan kaynakları internet sitelerini sizler için sıraladık:

Bilişim Sektöründeki Maaş Seviyeleri

Bilişim mesleklerini değerlendiren yetkili kurum olan Australian Computer Society internet sitesinden, bu sektörde geçerli güncel maaş seviyeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.