Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Maden Mühendisleri

Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Maden Mühendisleri

Avustralya'nın en revaçta mesleklerinden Maden Mühendisleri, bu mesleğe yönelik yüksek talep neticesinde çok kısa sürede iş bulabilmekteler...

Avustralya’da eleman açığının en çok yaşandığı ve nitelikli iş gücüne en fazla ihtiyaç duyulan sektörlerin başında “Maden  Sektörü” gelmektedir.

Kalifiye göçmenlik kategorisi altında Avustralya’ya göç eden mühendislerin ülkeye yerleştikten sonra ilk 6 ay içerisinde kendi dallarında iş bulma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

YENİ MEZUN MÜHENDİSLER

Eğer yeterli tecrübeniz yok ve bölümünden yeni mezun olmuş bir MÜHENDİS iseniz, Avustralya’da 18 AYLIK ÇALIŞMA İZNİ VEREN “ÖZEL BİR VİZE” olan “Mezun Mühendisler Vizesi” ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz!

İnsan kaynakları sitelerinde ilan edilen maden mühendisleriyle ilgili pozisyonların sayıları dikkate alındığında neden maden mühendislerinin kolayca iş bulabildiklerini daha iyi anlayacaksınız.  (www.seek..com.au sitesinde 8 BİNE YAKIN MADEN MÜHENDİSİ POZİSYONU MEVCUTTUR)

Avustralya’da Maden Sektörü, ekonominin önemli bir parçasıdır.

İhracat kalemlerinin %35’i maden sektöründen gelmektedir.

Avustralya,

 • Demir filizi
 • Altın
 • Uranyum
 • Kömür
 • Nikel
 • Opal
 • Çinko
 • Alüminyum

madenleri konusunda dünyanın en önemli ihracatçı ülkelerinin başında gelmektedir.

En Popüler Maden Kasabaları:

Avustralya’nın hemen hemen tüm eyaletlerinde maden  bulunmaktadır.

Faaliyette olan madenlerin en yoğun olduğu bölgeler ise:

“Kalifiye Göçmenlik” kategorisinde Avustralya’ya Göçmenlik Başvurusu’nda bulunacak adayların, mensubu oldukları mesleklerin, Avustralya Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı Departmanı – DIAC tarafından yayımlanan ve 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni “Kalifiye Meslekler listesi” (SOL) mutlaka bulunması gerekmektedir.

Maden Mühendisleri her yıl yenilenen bu meslekler listesinde daima yer almıştır.

Maden Mühedisleri Göçmenliğe Başvurabilir:

 • Tecrübe sahibi,
 • İngilizce dil seviyesi yüksek
 • Göçmenlik vizelerinde uygulanan puan sisteminde belli bir puanı tutturabilen maden mühendislerine, belirlenen diğer kriterleri de yerine getirmeleri koşulu ile GÖÇMENLİK VİZELERİNE BAŞVURU HAKKI tanımıştır.

(Başvuru kriterleri ile ilgili detaylı bilgi için sitemizdeki “Kalifiye Göçmenlik” kategorisini inceleyiniz veya dilerseniz bizi 0212 262 19 82 No’lu telefondan arayınız)

Mesleğinizin Denkliğini Mutlaka Almalısınız:

Göçmenlik kategorisi altında vize başvurunuzu yapmadan önce mutlaka mesleğinizin denkliğinin Avustralya’nın yetkili kıldığı kurumlar tarafından değerlendirilmiş ve onaylanmış olması gerekmektedir.

Bu kurumlardan “elde edeceğiniz denklik” sizin mesleğinizi Avustralya’da istenilen standartlarda icra edebileceğinizi ifade etmektedir.

Bu denkliği elde etmeden,  Göçmenlik Başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz!

Maden Mühendisliği Pozisyonlarını Bulabileceğiniz Popüler İnsan Kaynakları  Siteleri:

Aşağıdaki linki tıkladığınızda, özellikle maden mühendisliği de dahil  mühendislik pozisyonlarına eleman bulan ve yerleştiren 50’den fazla insan kaynakları firmasının listesine ulaşabilirsiniz.

Human Resource Magazine- Engineer Listings

Avustralyada faaliyet gösteren MADEN FİRMALARI LİSTESİ’ne bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.miningaustralia.com.au

Bu firmalara da direk özgeçmişinizi gönderebilirsiniz.

Yine aşağıda özellikle MADEN MÜHENDİSLERİNE UYGUN  POZİSYONLARI bulabileceğiniz İnsan Kaynakları İnternet Sitelerinden bilinenleri sizin için sıraladık.

Bu sitelerdeki çeşitli pozisyonları incelediğinizde hangi eylatte hangi pozisyonlar için ortalama ne kadar maaş veriliyor rahatlıkla fikir edinebileceksiniz.

 • İngilizce Seviyesinin Önemi

Mühendislik dallarında tecrübe sahibi nitelikli kişilerin Avustralya’da kendi dallarında kolay iş bulabilmelerinde özellikle sahip oldukları yüksek ingilizce dil seviyesinin önemi büyüktür.