Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Mühendisler

Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Mühendisler

Avustralya'da eleman açığı bulunan mesleklerin başında gelen mühendisliklerin Avustralya'da Eyaletler bazında ne ölçüde rağbet gördüklerini öğrenmek ister miydiniz?

Avustralya’da en çok eleman açığı olan nitelikli meslekler listesinin başında farklı mühendislik dalları gelmektedir.

Kalifiye göçmenlik kategorisi altında Avustralya’ya göç eden mühendislerin ülkeye yerleştikten sonra ilk 6 ay içerisinde kendi dallarında iş bulma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

“Kalifiye Göçmenlik” kategorisinde Avustralya’ya Göçmenlik Başvurusu’nda bulunacak adayların, mensubu oldukları mesleklerin, Avustralya Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı Departmanı – DIAC tarafından yayımlanan ve 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni “Kalifiye Meslekler listesi” (SOL) mutlaka bulunması gerekmektedir.

Göçmenlik vizeleri kategorisini düzenleyen Kalifiye Meslekler Listesi’nde 19 farklı MÜHENDİSLİK dalı bulunmaktadır.

Avustralya bu 19 farklı mühendislik dalından herhangi birinde;

  • Tecrübe sahibi,
  • İngilizce dil seviyesi yüksek
  • 50 yaşın altındaki

kalifiye elemanlara, belirlenen kriterleri yerine getirmeleri koşulu ile GÖÇMENLİK VİZELERİNE BAŞVURU HAKKI tanımıştır.


YENİ MEZUN MÜHENDİSLER

Eğer yeterli tecrübeniz yok ve bölümünden yeni mezun olmuş bir MÜHENDİS iseniz, Avustralya’da 18 AYLIK ÇALIŞMA İZNİ VEREN “ÖZEL BİR VİZE” olan “Mezun Mühendisler Vizesi” ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz!


(Başvuru kriterleri ile ilgili detaylı bilgi için sitemizdeki “Kalifiye Göçmenlik” kategorisini inceleyiniz veya dilerseniz bizi 0212 299 65 40 No’lu telefondan arayınız)

Mesleğiniz Listede Yer Almalı!

Aranılan meslekler listesinde mesleğinizin yer alması, göçmenlik vizelerine yönelik uygulanan puan sistemi dahilinde size 60 PUAN kazandıracaktır.

Göçmenlik kategorisi altında vize başvurunuzu yapmadan önce mutlaka mesleğinizin denkliğinin Avustralya’nın yetkili kıldığı kurumlar tarafından değerlendirilmiş ve onaylanmış olması gerekmektedir.

Bu kurumlardan “elde edeceğiniz denklik” sizin mesleğinizi Avustralya’da istenilen standartlarda icra edebileceğinizi ifade etmektedir.

Bu denkliği elde etmeden, Avustralya’ya Göçmenlik Başvurunuzu Kalifiye Göçmen olarak gerçekleştiremezsiniz!

Mühendislik Pozisyonlarını Bulabileceğiniz Popüler İnsan Kaynakları  Siteleri:

Aşağıdaki linki tıkladığınızda, özellikle mühendislik pozisyonlarına eleman bulan ve yerleştiren 50’den fazla insan kaynakları firmasının listesine ulaşabilirsiniz.

Human Resource Magazine- Engineer Listings

Yine aşağıda özellikle sadece MÜHENDİSLİK POZİSYONLARI için iş ilanlarını bulabileceğiniz İnsan Kaynakları İnternet Sitelerinden bilinenleri sizin için sıraladık.

Bu sitelerdeki çeşitli pozisyonları incelediğinizde hangi eylatte hangi pozisyonlar için ortalama ne kadar maaş veriliyor rahatlıkla fikir edinebileceksiniz.

İngilizce Seviyesinin Önemi

Aşağıdaki listede bulunan mühendislik dallarında tecrübe sahibi nitelikli kişilerin Avustralya’da kendi dallarında kolay iş bulabilmelerinde özellikle sahip oldukları yüksek ingilizce dil seviyesinin önemi büyüktür.

En Çok Aranılan Mühendislik Dalları Hangileridir?

Mecvut “Skilled Occupation Listesi”nde bulunan 19 mühendislik dalının Türkçe ve İngilizce karşılıklarını aşağıdaki listede bulacaksınız…

Hangi Eyaletlerde Size İhtiyaç Var?

Her eyaletin sahip olduğu kaynaklara ve ekonomik koşullara göre ihtiyaç duyduğu eleman açığı farklılık göstermektedir.

Bu nedenle 2011 Ocak ayında bir çok eyalet kendi “En çok aranılan meslekler listesi”ni yayınlamıştır:

Mesleğiniz eğer eyaletlerin özellikle aradığı meslekler listelerinde yer almaktaysa, söz konusu eyaletlerin, size kalifiye göçmenlik kategorisinde sponsor olması mümkündür.

Listeler incelendiğinde, hangi eyaletin en çok hangi mühendislik dallarında elemana ihtiyacı olduğu aşağıda özetlenmiştir.

Bu listeler gösteriyor ki ülkede en çok ihtiyaç duyulan mühendislik dallarının başında;

  • İNŞAAT
  • YAPI
  • MADEN
  • JEOTEKNİK
  • ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ

dalları yer almaktadır.

QUEENSLAND

İnşaat Mühendisi, Jeoteknik Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol Mühendisi, Çevre Mühendisi

NORTHERN TERRITORY

Yapı Mühendisi, Elektrik Mühendisi, İnşaat Mühendisi

SOUTH AUSTRALIA

Jeoteknik Mühendisi, Yapı Mühendisi, Ulaştırma Mühendisi, Petrol Mühendisi, Havacılık Mühendisi, Biyomedikal Mühendisi, Çevre Mühendisi.

WESTERN AUSTRALIA

Kimya Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Jeoteknik Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Makine Mühendisi, Üretim veya İşletme Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol Mühendisi.

VICTORIA

İnşaat Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Makina Mühendisi, Üretim veya İşletme Mühendisi, Maden Mühendisi.

ACT BÖLGESİ

(Başkent Canberra’nın bulunuğu bölge) hemen hemen tüm mühendislik dallarına sponsor olmaktadır.


YENİ MEZUN MÜHENDİSLER

Türkiye’de bulunan 21 Üniversite’den YENİ MEZUN olmuş mühendislere sunulan 18 AYLIK ÖZEL ÇALIŞMA VİZE hakkında bilgi edinmek için “Mezun Mühendisler” yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz!