Avustralya’da İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avustralya'da iş ararken başvurabileceğiniz kaynakları ve başvuru esnasında dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyor musunuz?

Avustralya’ya yerleşmeyi düşünüyor ve Avustralya’da iş ararken dikkat edilmesi gereken konu başlıklarını merak mı ediyor musunuz? Bu yazımızda, Avustralya’da iş ararken başvurabileceğiniz önemli kaynakları ve arayışınız esnasında dikkat etmeniz gereken önemli detayları sizinle paylaşmaya çalıştık.

Geçmişte Avustralya’da iş aramış ve arayışımız esnasında tüm yanlış ve doğruları yapmış kişiler olarak yaşadığımız tecrübeleri bu yazımızda sizinle paylaşmak istedik.İnternet ve İnsan Kaynakları Firmaları

Avustralya’da iş bulabilmenin en hızlı ve kolay yolu internettir. Popüler insan kaynakları sitelerinde hergün yüzlerce yeni iş ilanı yayınlanmaktadır.

Bu ilanlarda ender de olsa pozisyon açılan firmaların isimleri yer alsa da çoğu zaman aracı olan insan kaynakları firmalarının iletişim bilgileriyle karşılaşacaksınız.

Eğer aktif olarak iş aramaktaysanız, insan kaynakları firmalarına özgeçmişiniz ve neden sizi seçmeleri gerektiğini açıklayan bir ön yazı ile başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bazı insan kaynakları firmaları özellikle belirli sektörlere yoğunlaşmışlardır.

Sadece satış pazarlama, sağlık sektörü, mühendislik ve bilgisayar IT sektörüne yönelik çalışan pek çok insan kaynakları şirketi Avustralya’da faaliyette bulunmaktadır.

Popüler İnsan Kaynakları İnternet Siteleri

İnternette iş arayışına girişmeden önce aşağıda sıraladığımız internet sitelerini öncelikle incelemenizi tavsiye ediyoruz. Bu siteler, Avustralya’daki iş arayanlara yönelik en kapsamlı insan kaynakları merkezleridir.

  • www.careerone.com.au
  • www.mycareer.com.au
  • www.positionvacant.com.au
  • www.seek.com.au
  • www.jobsearch.gov.au (Avustralya Devleti’nin kurmuş olduğu bir internet sitesidir)
  • www.graduatecareers.com.au (Yeni mezunlara yönelik iş ilanları sunar)

Popüler Ulusal ve Bölgesel Gazeteler

Avustralya’da yayınlanan gerek ulusal gerekse yerel – bölgesel gazetelerin haftasonu yayınlanan insan kaynakları eklerinde çok sayıda iş ilanı bulabilirsiniz.

  • www.newspapers.com.au sitesiden çoğu Avustralya gazetesinin internet sitesine ulaşmanız mümkündür.

Ayrıca günlük ya da haftalık çıkan semt gazetelerinde de o semtteki – bölgedeki kısa dönemli- gündelik iş ilanlarından (garsonluk, barista, temizlik vb)  haberdar olma şansına sahipsiniz.

Firmalara Doğrudan Başvuru

Büyük firmaların insan kaynakları bölümlerine özgeçmişinizi bir ön yazıyla birlikte göndererek iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu tür büyük ölçekli firmaların İnsan Kaynakları sayfalarında çok sayıda iş ilanı bulma şansına sahip olurken, e-posta adresinizle üye olabileceğiniz iş ilanı bültenlerinin de doğrudan posta kutunuza gelmesini sağlayabilirsiniz…

İyi Tasarlanmış Bir Özgeçmişe Sahip Olmanız Önemlidir

Avustralya’da yapacağınız iş başvurularında, özgeçmişinizin nispeten kısa ve 2 sayfayı geçmemesi çok önemlidir. Geçmiş iş tecrübeleriniz ve başarılarınızı ön plana çıkaran bir özgeçmiş hazırlamaya özellikle dikkat etmelisiniz.

Özgeçmişinizin yanı sıra mevcut açık olan iş pozisyonlarına yönelik SİZİ NEDEN SEÇMELERİ gerektiğini özetlediğiniz bir de ÖN YAZI hazırlamanız gerekmektedir.

Çoğu insan kaynakları firması ve kurumların insan kaynakları departmanları, özellikle bu ÖN YAZI’ların hazırlanış tarzına özellikle dikkat etmektedirler. Hazırlayacağınız ÖN YAZI’nın, kopyala – yapıştır tarzı bir metin olmamasına mutlaka dikkat edin. Bu ÖN YAZI’yı başvuru yapılan firmaya özel olarak hazırladığınızdan ve karşı tarafa bunu hissetirebileceğinizden emin olun.

ÖN YAZINIZIN dikkat çekici olmasının, bir sonraki aşamada ÖZGEÇMİŞİNİZİN dikkate alınmasındaki en önemli kriter olacağını sakın unutmayın!

BAŞVURU SONRASI MUTLAKA ARAYIN

Başvurunuzu yaptıktan sonra ertesi gün başvurunuzu gönderdiğiniz bölümü/ kişiyi arayarak özgeçmişinizin kendilerine ulaşıp ulaşmadığını doğrudan sormanızı tavsiye ediyoruz!

Bu hareketiniz karşı tarafa, medeni cesaretinizi göstermenin ötesinde, ingilizce dil seviyenizi anlamaları için de iyi bir fırsat olacaktır.

Özellikle Avustralya dışından gelerek iş arayan kişilerde, özgeçmişinizde yer alacak firma ve isimler doğal olarak Avustralya dışından olacaktır.

Bu durumda, iş başvurusu yaptığınız insan kaynakları firması ya da kurum için İngilizce dil seviyenizin iyi olması son derece önemlidir.

Çok sayıda iş başvurusunun yapıldığı rekabetçi bir sektörde iş aramaktaysanız başvuru yaptığınız kişi ve kurumu aramanız, diğerlerinden bir adım öne çıkmanıza vesile olacaktır.

Centerlink Kariyer Bilgi Merkezi (Career Information Centers)

Avustralya’da OTURMA İZNİ’ne sahip olan herkes iş bulmada yardım almak üzere Avustralya devletinin kurmuş olduğu CenterLink denilen merkezlere kayıt olabilir.

Bu merkezlerden özgeçmişinizi nasıl hazırlamanız gerektiğine dair ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Ülkeye yeni gelen bir kişi olarak, özellikle iş görüşmesi şansı elde etme konusunda zorluk çekmeniz halinde iş arama yönteminizin uygun olup olmadığından emin olmak için Centerlink ile görüşebilir, kurumdan doğrudan danışmanlık alabilirsiniz.