Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Muhasebe

Avustralya’da Eleman Açığı Olan Meslekler: Muhasebe

Bir muhasebeci olarak Avutralya'da iş imkanları konusunda bilgi almak, Avustralya'ya Kalifiye Göçmen olarak gitmeniz için şansınızın ne olduğunu öğrenmek ister miydiniz?

Avustralya’da en çok eleman açığı olan nitelikli meslekler listesinin başında muhasebe gelmektedir.

Kalifiye göçmenlik kategorisi altında Avustralya’ya göç eden muhasebecilerin, ülkeye yerleştikten sonra ilk 6 ay içerisinde iş bulma şanslarının son derece yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Avustralya’da uzun yıllardan beri elaman açığı olan mesleklerin başında muhasebe gelmektedir: 2009 yılında yaşanan global ekonomik krize rağmen bu meslek Avustralya’da her daim talep gören meslek dalları arasında liderlik koltuğunu hiçbir mesleğe bırakmamaktadır.

Avustralya her yıl ülkede ihtiyaç duyulan ve kendi insan kaynakları ile mevcut açığı kapatamayacağı meslekleri tespit etmekte ve bir “aranılan talep gören meslekler listesi” oluşturmaktadır: Bu listeye “SOL” (Skilled Occupation List-Kalifiye Mesleker Listesi) adı verilmektedir.

“Kalifiye Göçmenlik” kategorisinde Avustralya’ya Göçmenlik Başvurusu’nda bulunacak adayların, mensubu oldukları mesleklerin, Avustralya Göç ve Vatandaşlık Bakanlığı – DIAC tarafından yayımlanan ve 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren YENİ “Kalifiye Meslekler listesi”nde (SOL) bulunması gerekmektedir.

Muhasebe mesleği, her yıl ülkenin ekonomik koşul ve ihtiyaçlarına göre güncellenen bu listenin her zaman içerisinde yer almış ve vize başvurularında en çok puan getiren meslek kategorilerinden biri olmuştur.

Göçmenlik vizeleri için uygulanan “Kalifiye Meslekler Listesi”nde bulunan en popüler muhasebe  alt kırılımları ise şöyledir:

 • Muhasebeci (genel)
 • Yönetim Muhasebecisi
 • Vergilendirme Muhasebecisi
 • Dış Denetçiler

Avustralya bu muhasebe dallarından herhangi birinde tecrübe sahibi, ingilizce dil seviyesi yüksek, 45 yaşın altındaki kalifiye elemanlara belirli kriterleri de yerine getirmeleri koşulu ile GÖÇMENLİK VİZELERİNE BAŞVURU HAKKI tanımıştır.

Meslek Denkliğinizi Mutlaka Almalısınız!

Göçmenlik kategorisi altında vize başvurunuzu yapmadan önce mutlaka mesleğinizin denkliğinin yetkili Avustralya’lı kurumlar tarafından değerlendirilmiş ve onaylanmış olması gerekmektedir.

Bu denklik sizin mesleğinizi Avustralya’da “istenilen standartlarda” icra edebileceğinizi göstermektedir.

Bu denkliği almadan kalifiye göçmenlik başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Avustralya’da muhasebecilere yönelik kriterleri belirleyen, meslek denkliğini değerlendiren, bu meslekteki profesyonelleri denetleyen 3 yetkili kurum bulunmaktadır:

 1. CPAAustralia
 2. Institute of Chartered Accountants
 3. National Institute of Accountants

(Başvuru kriterleri ile ilgili detaylı bilgi için sitemizdeki “Kalifiye Göçmenlik” kategorisini inceleyiniz veya dilerseniz 0212 2621982 No’lu telefondan bizi arayınız)

İş Bulma Şansınızı Yükseltmek İçin CPA (Certified Practising Accountant) olmalısınız

Sahip olduğunuz iş tecrübesi ve yüksek ingilizce dil seviyesinin yanı sıra Avustralyalı iş verenlerin büyük bir çoğunluğu sundukları pozisyona göre adayların CPA olmasını tercih etmektedir. Türkiye’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak eşliği bulunan CPA bir çok ülkede “Certified Public Accountant” olarak adlandırılmaktadır. Avustralya CPA kısaltmasının açılımı ise Certified Practising Accountant’dır.

Türkiye’de muhasebe eğitimi almış üniversite mezunlarının Avustralya’da CPA olabilmesi için yapmaları gerekenler:

 1. Öncelikle muhasebeci olarak meslek denkliğinizi yukarda bahsi geçen 3 yetkili kurumdan birinden almış olmanız zorunludur.
 2. Söz konusu denkliği kalifiye göçmenlik vize başvurunuzu yapmadan önce mutlaka almış olmanız gerekmektedir.
 3. Denkliğinizi aldıktan sonra CPA programına başlayabilirsiniz. Çeşitli üniversitelerin bünyesinde bu program verilmektedir. CPA Programının ilk kısmında almanız gereken 4 zorunlu konu bulunmaktadır:

Bu konuların yanı sıra aşağıdaki derslerden 2 tanesini mutlaka almanız gerekmektedir:

Bu 6 dersi alıp CPA programınızı bitirip  sınavlarınızı başarı ile verdikten sonra CPA programının bir parçası olan pratiğe dayalı iş tecrübesi kazanmak aşamasına gelinmektedir.

Bu pratiğe dayalı uygulamaya 3 yıl boyunca tecrübeli bir CPA yanında ve 6 yıl içerisinde tamamlamanız gerekmektedir.

Bu uygulamayı da tamamladıktan sonra artık CPA olabilirsiniz.

Daha önce muhasebe veya finans üzerine iş tecrübesi olan adaylar bir kısım veya tüm tecrübelerini bu program için saydırabilmektedirler ve bu şekilde 3 yılık istenilen uygulamadan muaf tutulabilmektedirler.

Avustralya’da muhasebecilere olan ihtiyacı dile getiren çeşitli kaynaklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Muhasebeci Olarak Ne Kadar Maaş Kazanabilirsiniz?

Robert Half adlı insan kaynakları firması tarafından hazırlanan ve Avustralya’daki muhasebecilerin ortalama ne kadar maaş elde ettiklerini detaylı olarak açıklayan ” Salary Survey” adlı kitapçığı aşağıdaki sunumda inceleyebilirsiniz.

Bu kitapçıktaki maaş listelerinde özetle aşağıdaki detaylar sunulmuştur:

 • Avustralya’nın en büyük şehirlerinde ortalama maaş seviyeleri.
 • Farklı muhasebe dallarında çalışanların aldığı maaş seviyeleri.
 • Sahip olduğunuz iş tecrübesine göre elde edebileceğiniz yıllık gelir seviyesi.

Muhasebe Pozisyonlarını Bulabileceğiniz Popüler İnsan Kaynakları  Siteleri:

HRLeader linkinden özellikle muhasebe ve finans sektöründe faaliyet gösteren insan kaynakları firmalarının listesine ulaşabilirsiniz.

Seek.com.au 10 Binden fazla muhasebe ve finans pozisyonunu birarada bulabileceğiniz popüler insan kaynakları sitelerinin başında gelmektedir.

Aşağıda bilişim sektörüne  eleman arayan belli başlı insan kaynakları internet sitelerini sizler için sıraladık: