Avustralya’ya Göçmenlik: Nasıl Gidebilirsiniz?

Avustralya'da yaşamak ve çalışmak istiyorsunuz ancak işe nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz?.. Bu yazımızda göçmenlik kategorisinde en çok başvurulan belli başlı vizeleri sizin için özetledik...

Avustralya’da yaşamak ve çalışmak istiyorsunuz ancak işe nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz?..

Sayısız internet sitesi araştırdınız ve araştırdıkça karşılaştığınız vize çeşitlerinin çokluğu kafanızı mı karıştırıyor?  Farklı göçmenlik büroları ile görüşüyor ve kime güvenebileceğinize emin olamıyor musunuz?

Tıpkı geçmişte olduğu gibi Avustralya’nın yeni göçmen adaylarını kolayca kabul edip etmediğini merak mı ediyorsunuz?

Bu yazımızda göçmenlik kategorisinde en çok başvurulan belli başlı vizeleri sizin için özetledik…Avustralya yıllardır çeşitli vize kategorileri şemsiyesi altında göçmen kabulüne devam etmektedir.

Göçmelik kategorisinde başvurulan bu vizelere daimi oturma hakkı (permanent residency) adı verilir.

Daimi vizeler size Avustralya’da hayat boyu yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır: Avustralya’lı vatandaşların sahip olduğu bir çok hakka daimi vizeler sayesinde sahip olabilmektesiniz.

Daimi vize sahibi kişiler ise belirli bir sürenin sonunda TAM AVUSTRALYA VATANDAŞLIK haklarına sahip olabilmek için başvuruda bulunabilmektedir.

KİMLER GÖÇMENLİK BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

Aşağıda belirtilen vize kategorilerindeki kriterlere sahip kişiler Göçmenliğe (diğer bir deyişle daimi oturma hakkı iznine) başvurabilir.

1. Kalifiye (Nitelikli) Göçmenlik Vizeleri

Kalifiye Göçmenlik Programı – GSM (General Skilled Migration) her yıl Avustralya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu eleman açığını karşılamak için Avustralya tarafından uygulanan bir programdır.

Eğer;

diğer bazı belirlenmiş kriterleri de sağladığınız takdirde Kalifiye Göçmenlik Vizesine başvurabilirsiniz

Güncel ekonomik şartlara bağlı olarak, Avustralya, özellikle “Kalifiye – Nitelikli Göçmen” vizeleri için gerekli temel  kriterleri oldukça zorlu kılmıştır.

Sanıldığının aksine Avustralya artık “Kolay Göçmen Alan Ülke” değil “Akıllı Göçmen Politikası Yürüten Ülke” haline gelmiş ve özellikle aradığı GERÇEKTEN NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNE kapılarını açma yolunu seçmiştir.

Bu kategori altındaki farklı vizeleri ve detaylarını öğrenmek için sitemizde “Kalifiye Göçmenlik Programı” bölümünü inceleyebilirsiniz.

2. İşveren Sponsorluğunda Verilen Göçmenlik Vizeleri

Avustralyalı bir işveren size:

  • En az 3 yıllık bir iş teklifinde bulunursa veya,
  • İşveren Avustralya’nın az gelişmiş olan bölgelerinde faaliyet göstermekte ise ve 2 yıllık iş teklifinde bulunursa,

diğer kriterleri de sağladığınız takdirde, İşveren Sponsorluğunda Verilen Göçmenlik Vizeleri kategorisi altında  başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu göçmen kabul programı, Avustralyalı iş verenlerin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanları yurtdışından sponsor etmesine ve işletmesinde çalıştırmasına imkan tanımaktadır.

Avustralya, her yıl gereksinim duyduğu ve mevcut insan kaynakları ile karşılamakta zorlandığı sektörlerdeki mesleklerin listesini yayınlamaktadır.

Kalifiye göçmenlik vizeleri için geçerli olan liste bu kategori için de geçerlidir: Employer Nomination Skilled Occupation List (2012 Yılı itibari ile farklı vize türleri için mevcut olan farklı meslek listeleri tek bir liste haline getirilmiştir)

İşverenin, size sponsor olabilmesi ve iş teklifinde bulunabilmesi için mesleğinizin mutlaka ENSOL listesinde bulunması gerekmektedir.

Bu kategori altında en çok başvurulan 2 farklı vize tipi mevcuttur.

Söz konusu vize tipleri ve sahip olunması gereken ilişkili ana kriterleri öğrenmek için “İş Veren Sponsorluğu” bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

3. Yatırımcı – İş Adamlarına Yönelik Verilen Göçmenlik Vizeleri

Başarılı kariyeri olan ve belli bir mal varlığına sahip iş adamlarına yönelik göçmenlik vizeleri de bulunmaktadır.

Avustralya, başarılı iş adamlarının, yüksek düzey yöneticilerin ve yatırımcıların ülkeye gelip yeni iş kurmalarına veya mevcut işletmelere yatırım yapmalarına olanak sağlamakta ve sürekli olarak Avustralya’da ikamet etmelerini teşvik etmektedir.

Bu kategorideki vizeler için detaylı bilgiyi “İş Kurma Vizesi” bölümümüzde bulabilirsiniz.

4. Eş – Aile Birleşmelerine Yönelik Göçmenlik Vizeleri

Avustralya Vatandaşı olan ya da Avustralya Oturma İznine sahip bir kişi ile evlenen, nişanlanan veya en az 1 yıldır evli bir çift gibi yaşayan kişilere yönelik aile birleşmelerini sağlayan göçmenlik vizelerdir.

Ayrıca Avustralya’da ikamet eden Avustralya Vatandaşlarının veya Avustralya’da Oturma İznine Sahip olan kişilerin anne ve babalarının veya çoçuklarının Avustralya’da daimi oturma iznine sahip olmasına yönelik “ebeveyn vizeleri” ve “çoçuk vizeleri” de aile birleşmeleri vize kategorisinde yer almaktadır.

Söz konusu vizelerin detayları sitemizdeki “Eş-Aile Vizeleri” bölümünde bulabilirsiniz.

5. Mülteci ve Özel Yetenek Vizeleri

– İnsani ve Mülteci Vizeleri:

Avustralya hükümetinin Mülteci ve İnsani Program adı altında oturma hakkı verdiği kişiler bulunmaktadır. Mülteci ve İnsani Program dahilinde verilen sözkonusu vizeler Mülteci Vizeleri göçmenlik kategorisinde yer almaktadır.

Bu program dahilinde Temmuz 2010 – Temmuz 2011 döneminde toplam 13750 kişiye vize verilecektir.

– Özel Yetenek Vizeleri:

Bu vize özellikle sanat, spor, akademi alanlarında kendini uluslararası arenada kanıtlamış, uluslararası başarıları mevcut ve halen bu dalda mesleğini icra eden kişilere verilen daimi vizelerdir.

Ayrıca bu kişilerin Avustralya ekonomisine, kültürüne ve sosyal hayatına yararının olup olmayacağına dikkat edilmektedir.

Her yıl bu katogoride sadece 200 kişiye vize verilir.
[box type=”info”] Lütfen unutmayınız Avustralya Göçmenlik Kanun ve Yönetmelikleri ülkenin ekonomik ve diğer şartlarına göre yenilenmekte ve değişmektedir. Bu yazımızda yer alan bilgilerin güncelliğini bizimle irtibata geçerek teyid ediniz. Vermiş olduğumuz hizmetin ve bilgilerin güvenirliğinden emin olmak isterseniz sitemizdeki Kayıtlı Göçmen Danışmanı bölümünü okuyunuz. [/box]