Avustralya’ya Göçmenlik Vizelerinde Puan Sistemi Değişiklikleri: Yeni Puan Sistemi 2012-2013

Avustralya’ya Göçmenlik Vizelerinde Puan Sistemi Değişiklikleri: Yeni Puan Sistemi 2012-2013

Avustralya'da yaşamayı ve çalışmayı planlayanların en çok başvurdukları "Kalifiye Göçmenlik Vizeleri" kategorisinde uygulanan PUAN SİSTEMİ ile ilgili yeni değişiklikler 1 Temmuz 2011 tarihi itibari ile yürürlüğe giriyor.

Avustralya’da yaşamayı ve çalışmayı planlayanların en çok başvurdukları “Kalifiye Göçmenlik Vizeleri” kategorisinde uygulanan PUAN SİSTEMİ ile ilgili yeni değişiklikler 1 Temmuz 2012 tarihi itibari ile yürürlüğe giriyor.

“Kalifiye Göçmenlik Vizeleri” kategorisinde 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren başvuru yapacak adaylar aşağıda özetlenen değişikliklerden etkilenecektir:

  • Ön başvuru için tutturulması gereken baraj puan 60’a düşürülmüştür.
  • Bu yeni puan sistemi Türkiye’den yapacağınız bağımsız ve sponsorlu kalifiye göçmen vizelerine uygulanacaktır.
  • YENİ MESLEK LİSTESİ: Sahip olduğunuz mesleğinize artık puan verilmeyecek olup, ancak yine de mesleğinizin mutlaka SOL (Skilled Occupation List) listesinde olması zorunlu olacaktır.
  • İngilizce dil seviyesi tespiti için alınması gereken IELTS puanı 6 ve üzerine çekilmektedir. IELTS‘ten her bir bölümden en az 6 puan alınması ön koşul olarak belirlenecek olup, sadece HER BİR BÖLÜMDEN 7 puan VE ÜZERİ tutturan göçmen adaylarına YENİ PUAN SİSTEMİ dahilinde ilave – ekstra bir puan verilecektir.
  • İş tecrübenize, sahip olduğunuz eğitim derecenize göre yine farklı puanların verilmesi öngörülmektedir. Özellikle iş tecrübesine sahip olmak, yüksek puan elde etmek için en önemli parametrelerin başında gelecektir.
  • Yaşı 25-32 arasında olan adaylara yeni puan sisteminde yaş ile ilgili olarak en yüksek puan verilecektir (bu adaylar 30 puan alacaklar).
  • Ana dili Türkçe olan adayların “designated language” kategorisinden ekstra 5 puan alabilmesi için çevirmenler için özel olarak hazırlanmış ve Avustralya tarafından verilen özel bir çevirmenlik sınavına katılmaları gerekecektir (NAATI). Mevcut puan sisteminde ise eğer üniversite eğitim diliniz Türkçe ise böyle bir sınavı almanız gerekmemektedir.

Görüldüğü üzere yeni puan sisteminde, puan kazanmak için ön koşul olarak öne sürülen bazı kriterlerde değişiklikler olacaktır. Mevcut puan sistemi ile karşılaştırıldığında, YENİ SİSTEMİN artı ve eksi puan verme kriterlerinde temel değişiklikler görülmektedir.

Örneğin İngilizce dil seviyesi yüksek olmayan adayların yeni puan sisteminde, İngilizce Dil Seviyesi’nden puan almaları oldukça zorlaşmaktadır.

Bununla birlikte, 30-32 yaş arası adaylar yaştan dolayı daha fazla puan alabilirken, 18-24 yaş arası adaylarda 5 puan kadar kayıp söz konusu olacaktır.