Göçmenlik Vizeleri

2017 Temmuz- 2018 Temmuz döneminde Avustralya’ya 190.000 GÖÇMEN kabul edilecek

Avustralya “YA ÇOĞALIRIZ YA DA YOK OLURUZ! düşüncesi ile gelecekte olası düşmanlarına karşı bir savunma gücü oluşturabilmek adına II. Dünya savaşı sonrasında yoğun bir göçmen kabul etme programı uygulamaya başlamıştır: Günümüzde halen söz konusu göçmenlik programı farklı amaç ve ihtiyaçlar için de olsa uygulanmaya devam etmektedir.

Günümüzde, Avustralya ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek KALİFİYE ELEMANLAR’ın, başarılı iş kariyeri olan ve Avustralya’da iş kurup yatırım yapmak amacındaki İŞ ADAMLARI’nın, aile kurmak ya da ailesini birleştirmek niyetindeki AİLE ve EŞLER ile Avustralya’ya sığınma hakkı talep eden MÜLTECİLER’in vize başvuruları ön plana çıkmaya başlamıştır.

Bakanlığın sitesinde yayınlanan ilgili açıklamaya bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.border.gov.au/about/corporate/information/fact-sheets/20planning

VİZE ÇEŞİTLERİ

Avustralya’da kalış amacınıza bağlı olarak yaklaşık 150 farklı vize sınıfının mevcut olduğunu biliyor muydunuz?

Hangi amaçla olursa olsun Avustralya’ya giriş yapmak isteyen herkesin vize sahibi olması gerekmektedir.

Avustralya’da kalış amacınıza bağlı olarak vizeler GEÇİCİ (temporary) ve DAİMİ (permanent) olarak iki ana kategoriye ayrılır.

Geçici Vizeler belli bir süre için kalış amacınıza göre verilen ve genelde üzerinde kısıtlayıcı bazı koşulları barındıran ve vize süresinin sonunda Avustralya’dan ayrılmanızı gerektiren vizelerdir.

  • Öğrenci Vizeleri, Turistik Vizeler, Geçici Çalışma İzni, Çalışma ve Aynı Zamanda Tatil Programı Vizeleri, Yatırımcı Vizeleri, Kültürel ve Sosyal Etkinlikler için Vizeler, Tedavi Amaçlı Vizeler en sık verilen GEÇİCİ VİZE çeşitleridir.

Daimi Vizeler ise size Avustralya’da hayat boyu yaşama (daimi oturma) ve çalışma hakkı tanıyan GÖÇMENLİK vizeleridir.

DAİMİ VİZELER (OTURMA İZNİ VEREN VİZELER)

Daimi İkametgah veya Oturma İzni (Permenant Residency) tanıyan  bu göçmenlik vizeleri kişiye Avustralya’da hayat boyu yaşama ve çalışma hakkı sunar.

OTURMA İZNİNİ almış kişi belli şartları yerine getirmek koşuluyla dilerse gelecekte Avustralya Vatandaşlığına da başvurma şansına sahiptir.

Avustralya Devletinin belirlemiş olduğu ve her yıl verilen daimi vize istatistiklerini kategori bazında detaylı olarak içeren listeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.border.gov.au/about/corporate/information/fact-sheets/20planning

Avustralya’ya daimi oturma izni için diğer bir deyişle göç hakkı için kimler başvurabilir ?

Öğrenmek için daimi vizeler sayfasını inceleyiniz.

KALİFİYE GÖÇMENLİK VİZELERİ NEDİR?

KİMLER KALİFİYE GÖÇMENLİK PROGRAMINA BAŞVURABİLİR?

Kalifiye Göçmen Programı – GSM (General Skilled Migration) her yıl Avustralya ekonomisi’nin ihtiyaç duyduğu eleman açığını kapamak amacıyla Avustralya Devleti tarafından başlatılmış bir programdır.

Eğer mesleğiniz, yaşınız, ingilizce dil seviyeniz ve iş tecrübeniz istenilen eşik kriterleri karşılıyorsa Kalifiye Göçmen Kategorisi’nden göçmenliğe başvurabilirsiniz.

Bu programın detaylarını öğrenmek için sitemizde “KALİFİYE GÖÇMENLİK” bölümünü inceleyiniz.