“Avustralya Vatandaşı”ya da “Avustralya Oturma İzni”ne sahip bir kişi ile evlenen, nişanlanan veya en az 1 yıldır “evli bir çift”gibi birlikte yaşayan kişilere yönelik aile birleşmelerini sağlayan göçmenlik vizelerdir.

1 – EŞ VİZELERİ

Bu Vizeler genelde 2 aşamalıdır:

İlk aşamada alınan vize “geçici bir vize”olup, genelde 2 yıllık bir süre için verilir ve bu süre sonunda eğer hala evliliğiniz devam ediyorsa daimi vizeye hak kazanılır.

Ancak aşağıda sıralanan durumlarda 2 yıllık geçici vizeye başvurmadan doğrudan daimi vizeye de başvuru hakkınız doğabilir:

  • Eğer en az “3 yıldır evliyseniz” veya “evli bir çift” gibi yaşıyorsanız veya,
  • Eğer en az “2 yıldır evliyseniz” veya “evli çift” gibi yaşıyorsanız ve çocuğunuz varsa.

Başvuru dosyanızda standart istenilen belgelerin dışında eşinizle ilişkinizin gerçekliğini ve ileriye dönük uzun süreli olduğunu ispatlayacak çeşitli dökümanlar sunmanız istenir.

EŞ VİZESİ BAŞVURUNUZU NEREDE YAPMALISINIZ?

EŞ VİZESİ BAŞVURUSUNU TÜRKİYE’DE Mİ, AVUSTRALYA’DA MI YAPMALISINIZ?

Türkiye’de Yapılan Başvuru:

Eğer evlendikten sonra Avustralya’da herhangi bir vize ile bulunmuyorsanız eş vizesi başvurunuzu TÜRKİYE’deki Avustralya Büyükelçiliği’ne yapmak durumundasınız.

Avustralya’da Yapılan Başvuru:

Eğer kişi evlendiğinde veya en az 1 yıldır “evli bir çift” gibi yaşıyorsa ve MEVCUT AVUSTRALYA VİZESİ, BAŞKA BİR VİZEYE BAŞVURMASINI ENGELLEMİYORSA, Avustralya’da eş vizesine başvurabilir.

Mevcut vizeniz sonlanırken size bir “köprü vizesi”verilir; bu “köprü vizesi” ile eş vizesi başvurunuz neticeleninceye kadar sonucu Avustralya’da bekleyebilirsiniz.

Not: Genelde sahip olunan “turist vizelerinde” ve bazı “öğrenci vizeleri”nin üzerinde “Başka bir vizeye başvuramaz” şartı bulunmaktadır; Eğer vizenizin üzerinde bu şart var ise EŞ VİZESİ BAŞVURUNUZU Avustralya DIŞINDA yapmak durumundasınız.

NİŞANLI VİZESİ

Bu vize henüz nişanlı olan ve Avustralya’da evlenmeyi planlayan kişi için uygun bir vize türüdür.

9 AYLIK GEÇİCİ SÜRE için verilen bir vizedir.

  • “Nişanlı vizesi”ne sadece Avustralya dışından başvurabilirsiniz.
  • “Nişanlı vizesi” verildikten sonra Avustralya’ya gidip 9 AY İÇİNDE EVLENME ZORUNLULUĞU bulunmaktadır.

“Nişanlı Vizesi”ne sahip kişiler, evlendikten sonra “eş vizesi”ne Avustralya’da başvurabilir.

“Nişanlı Vizesi”ne başvururken Avustralya’lı nişanlınızın MUTLAKA Avustralya’da evlendirme kurumundan evlilik gününüzü resmi olarak almış olması gerekir.

Bu döküman mutlaka başvurunuzda sunulmalıdır!

SUNDUĞUMUZ DANIŞMANLIK HİZMETİ:

DOĞRU VİZE SEÇİMİ. Kişi için öncelikle doğru vize opsiyonu netleştirilmelidir; Geçersiz bir başvuru yapma olasılığı bu şekilde ortadan kaldırılır.

GEREKLİ BELGELER. Vizeniz için gerekli belgelerin listesini paylaşmakta, içeriklerini izah etmekteyiz; Örneğin istenilen “self explanatory” letter – “kişisel beyan”larınız nasıl yazılmalı, yazarken dikkat edilmesi gereken noktaları izah etmekteyiz.

FORMLARIN DOLDURULMASI. Başvuru için hem sizin hem de eşinizin doldurması gereken Formlar paylaşılmakta, bu Formların doldurulması konusunda yardımcı olmaktayız.

KAPAK YAZISININ HAZIRLANMASI. Avustralya Konsolosluğu’na başvuruyu desteklemek için gerekli dilekçeleri sunmaktayız. Kimi karmaşık başvurularda başvurunuzu desteklemek ve durumunuzun ilgili vize kanunlarına uygunluğunu izah etmek için dilekçeler tarafımızdan hazırlanmaktadır.

BELGELERİN  TASDİKLENMESİ. Orjinal tüm belgeleriniz tarafımızdan tasdiklenir.

Avustralya’ya kayıtlı Göçmen Danışmanlığı Hizmeti verebilen (MARA onaylı) danışmanlar vize başvurularınızda sunacağınız belgeleri resmi olarak tasdikleme yetkisine sahiptir. Bu sayede NOTERE gitmenize gerek kalmamaktadır.

Dosya hazırlama ücretlerimize tasdikleme işlemi de dahildir.

DOSYANIN HAZIRLANMASI. Dosyanızı değerlendiren görevlilerin özellikle dikkat ettiği noktalar üzerinde durularak başvuru dosyanızı büyük bir titizlikle, eksiksiz şekilde hazırlamaktayız.

BAŞVURU VE TAKİBİ. “Göçmenlik Yürütmelikleri 1994” (Migration Regulation 1994) ve Göçmenlik Kanunu 1958’in (The Immigration Act 1958) gerektirdiği şekilde başvuruyu gerçekleştirmekteyiz.

Başvuru dosyanız değerlendirilirken Avustralya Büyükelçiliği ile gerekli yazışmaları yapmakta ve başvurunuz ile ilgili gelişmeler konusunda müşterilerimizi düzenli olarak bilgilendirmekteyiz.

Büyükelçilik tarafından arandığınızda sorulabilecek olası sorular sizinle paylaşılmaktadır.


SIK SORULAN SORULAR: EŞ VE NİŞANLI VİZELERİ

Eş veya nişanlı vizeleri kaç ayda neticelenir?

Her iki vize türü de 3 ila 8 ay içerisinde neticelenmektedir.

Tecrübelerimize göre bu vize başvuruları 3-4 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bu süre AVUSTRALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’nin o dönemdeki yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Vize Maliyeti nedir, nasıl ödeyebilirim?

Eş vizesi /Nişanlı vizesi

Her yıl Temmuz ayında ücretlerde %10 oranında artışlar yapılmaktadır. Güncel ücretler için ilgili linki inceleyiniz.

http://www.immi.gov.au/fees-charges/visa-pricing-table.htm

Ücretler başvuru sırasında kontrol edilmelidir.

Vize ücreti ödemeleri kredi kartıyla yapılabilmektedir.

Başvuru formlarında kredi kartı detaylarınızı girmeniz istenir.

Büyükelçilik ödemeyi başvuru dosyanızı incelemeden önce talep eder.

Vize başvurusu reddedilirse başvuru ücretimi geri alabilir miyim?

Hayır.

Vize başvuru ücreti vize başvuru dosyası teslim edilirken tahsil edilir ve olumsuz sonuçta geri iade edilmez.

Başvuru için Avustralya’dan eşim /nişanlım büyükelçiliğe gelmeli mi?

Hayır.

Dosyanızı kargo ile göndererek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Mülakat yapılıyor mu?

Genelde başvuruyu gerçekleştiren kişi telefonla aranmaktadır.

Bu telefon görüşmesinde ilişkinize dair çeşitli sorular sorulabilmektedir.

Gerek görmedikçe sizi sponsor eden eşiniz aranmaz.

Bu soruların içeriği vize başvurusunu bizim aracılığımız ile gerçekleştiren müşterilerimize detaylı olarak aktarılmaktadır.

(Yukarda izah edilen başvuru süreçleri dönem dönem değişebilmektedir. Müşterilerimizin başvuru dosyaları en güncel kanun ve yönetmeliklere göre hazırlanmakta ve kendilerine detaylı bilgilendirme yapmaktayız)

Vize başvurum değerlendirilirken Avustralya’da bulunan eşimi ziyaret için turist vizesine başvurabilir miyim?

Evet.

Ancak eş vizesi başvuru dosyanız öncelikle incelenir; Dosyanızı inceleyen büyükelçilik yetkilisi, dosyanızın olumlu olduğuna karar verince turist vizeniz onaylanır.

Kefil isteniyor mu?

Hayır.

Eskiden eş vizelerinin onaylanması için eşiniz dışında gelir sahibi bir Avustralya vatandaşının veya Avustralya oturma izni olan kişinin size Avustralya’daki ilk 2 yılınız için kefil olması şartı koşulmaktaydı. Bu uygulama 2012 yılı itibari ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Sosyal sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Nişanlı vizeleri hariç diğer eş vizelerinde Avustralya’nın sunmuş olduğu “medicare” – sosyal sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektesiniz (Geçici Vize sahibiyken de bu haktan yararlanabilmektesiniz)

Diğer sosyal haklarım nelerdir? (işsizlik maaşı, emeklilik, vb.)

Diğer sosyal haklarınız için lütfen vizeniz onaylandıktan sonra CENTERLINK adlı devletin ilgili kurumunu ziyaret ediniz. Bu konuda yönlendirme yapmamaktayız, en sağlıklı güncel bilgiyi Avustralya CENTERLINK kurumundan alabilirsiniz.

2 – AİLE VİZELERİ

Avustralya vatandaşlarının veya Avustralya’da oturma izni olan kişilerin çocuklarına, ebeveynlerine ve bazı akrabalarına yönelik vizelerdir.

Her ne kadar bu kategoride vizeler mevcut ise de ebeveynlerinizi sponsor edip Avustralya’ya yanınıza alabilmeniz için uzun yıllar beklemeniz gerekmektedir zira bu kategoride göçmen alımı mevcut kanunlarla çok düşük bir sayı ile sınırlandırılmıştır.

FİRMAMIZ AİLE BİRLEŞİMİ VE EŞ VİZELERİ İÇİN DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMEKTEDİR