Kalifiye Göçmenlik Programı 

GSM (General Skilled Migration) her yıl Avustralya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu eleman açığını karşılamak için Avustralya Devleti tarafından uygulanan bir programdır.
Verilen bu vizelerle diğer ülke vatandaşlarına Avustralya’da daimi yaşama, çalışma hakkı tanımaktadır. Gerekli koşulları yerine getiren göçmenler ise belli bir sürenin sonunda arzu ederlerse Avustralya vatandaşı olmak için başvurabilirler.

Temmuz 2018 – Temmuz 2019 Döneminde BAĞIMSIZ VİZE KATEGORİSİNDE 43.990, SPONSORLUK KATEGORİSİNDE 28.850 kalifiye göçmen alınacağı bakanlığın resmi sitesinde yayınlandı. 

https://www.border.gov.au/about/corporate/information/fact-sheets/20planning

ÖNEMLİ NOT: 1 Temmuz 2018 tarihi itibari ile puan sistemi değişmiştir. Bu sayfadaki bilgiler 1 Temmuz 2018 tarihinden sonra yapılacak GÖÇMENLİK başvuruları için geçerlidir.

Kalifiye Göçmenlik Programı’na başvuruda bulunacak kişinin aşağıdaki 4 temel kritere sahip olması gerekmektedir:

 • Belirlenen BARAJ PUAN seviyesini yakalamak.
 • Güncel Kalifiye Meslekler Listesi’nde yer alan bir mesleğe sahip olmak.
 • Önceden belirlenmiş yeterli İngilizce Dil Seviyesi’ne sahip olmak.
 • Başvuru tarihinde 45 yaşından gün almamış olmak

4 TEMEL KRİTERİN DETAYLARI:

1. PUAN SİSTEMİ

Kalifiye Eleman Göçmenlik Programı özel bir “PUAN SİSTEMİ” üzerine inşa edilmiştir: Kişinin sahip olduğu niteliklere (sahip olduğunuz meslek, yaşınız, İngilizce dil seviyeniz, iş tecrübeniz gibi…) bu puan sisteminde belirli puanlar verilmektedir. Toplam puanınız Avustralya Devleti’nin her yıl belirlediği “baraj puanı”nı tutuyorsa göçmenliğe ÖN BAŞVURU hakkınız doğar.

1 Temmuz 2018 tarihinden sonra yapılan başvurularda kişinin 65 puanı tutturması gerekmektedir.

Not: Ön başvuru yapanların içinden yüksek puanı tutturan kişilere göçmenlik vizelerine başvuru yapmaları için öncelik verilir.

2. KALİFİYE MESLEK LİSTESİ

Avustralya, her yıl ülkede ihtiyaç duyulan ve kendi insan kaynakları ile mevcut açığı kapatamayacağı meslekleri tespit eder ve bir meslek listesi oluşturur. Bu listeye SOL (Medium and Long Term Strategic Skill List) “Kalifiye Meslekler Listesi” “denilmektedir.

İlgili “güncel” göçmenlik meslek listesine bu linkten ulaşabilirsiniz:

KALİFİYE MESLEKLER LİSTESİ (Güncel Temmuz 2017 – Temmuz 2018)  

Dönem dönem bu liste Avustralya ekonomisinin dinamiklerine bağlı olarak değişim gösterip güncellenmektedir. Genelde her yıl Temmuz ayında liste güncellenmektedir.

Başvuru adayının sahip olduğu mesleğin bu listede mevcut olması şarttır.

(Not: Eğer mesleğiniz Meslek Listesinde (Short Term Skilled Occupation) ancak bir EYALET SPONSORLUĞU ALTINDA başvuru hakkınız doğabilir.

3.YETERLİ İNGİLİZCE SEVİYESİNE SAHİP OLMAK

Avustralya’ya göçmenlik başvurularında IELTS yanı sıra TOEFL, OET ve PTE  adı verilen sınav sonuçları kabul edilmektedir.

Türkiye’de IELTS sınavını veren merkezlerin bilgisine bu linklerden ulaşabilirsiniz: British Council – IDP Turkey

Bu sınavlarda alınan sonuçların Avustralya Göçmenlik Vize değerlendirmelerindeki puan karşılıkları alttaki tabloda belirtilmiştir.

4. 45 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ OLMAK:

Başvuru sahibi başvuru sırasında 45 yaşın altında olmalıdır.

YUKARDA İZAH EDİLEN 4 ANA KRİTERLERİ SAĞLIYORSANIZ VE GÖÇMENLİK VİZELERİNE UYGUNLUĞUNUZUN DEĞERLENDİRİLMESİNİ TALEP EDERSENİZ LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.

Bu linkten iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz:

http://www.avustralyadayasam.com/iletisim/

“Kalifiye Eleman Göçmenlik Vizeleri”3 Ana Kategoriye ayrılmaktadır.

1-BAĞIMSIZ KALİFİYE GÖÇMENLİK VİZELERİ

Baraj Puanı: 65

Avustralya’da size sponsor olabilecek yakın bir akrabanız yoksa ya da size sponsor olacak bir eyalet bulamadıysanız, Kalifiye Göçmen kategorisinde sponsorsuz yapmış olduğunuz tüm başvurulara “bağımsız” adı verilmektedir.

Bağımsız kalifiye kategorisi altında göçmenlik vizesine başvurmak için yukarıda yer alan 4 kriteri de mutlaka birlikte sağlamanız gerekmektedir. Mesleğiniz MUTLAKA SOL (Medium and Long Term Strategic Skill List) listesinde olmalıdır. Mesleği Meslek Listesinde (Short Term Skilled Occupation) altında olan meslekler bağımsız başvuruda bulunamaz.

2-EYALET  SPONSORLUKLARI

Baraj Puanı: 65

Avustralya’da mesleğinizden dolayı size sponsor olabilecek eyalet/bölge bulunuyorsa, bu kategori altında kalifiye göçmen programına başvurabilirsiniz.

Avustralya’da çeşitli bölgeler ve eyaletler Meslek Listesinde (Short Term Skilled Occupation) – Kalifiye Meslekler Listesi‘ne dahil olan mesleklerden bölgelerinde iş gücü açığı olan mesleklerin listesini çıkarmaktadır. Bu listede yer alan bir mesleğe mensupsanız ve ilgili eyalet/bölgenin belirlemiş olduğu kriterleri sağlayabiliyorsanız, söz konusu eyalet /bölge size sponsor olabilir.

Her eyaletin web sitesinde sponsor olunan güncel meslekler listeleri yayınlanmaktadır.

Bu kategoride vize başvurusu yapabilmeniz için yukarıda açıklanan 4 kalifiye göçmenlik kriterini mutlaka sağlamanız gerekmektedir.

Eyalet sponsorluklardan dolayı puan sisteminde  ekstra 5 puan verilir. 

Dikkat!

Bazı eyalet ve bölgelerin talep ettikleri kriterler göçmenlik başvurusunda ulaşmanız gereken eşik kriterden daha yüksek olabilir. Örneğin istenilen iş tecrübesi 1 yıldan fazla olabilir. Bu nedenle eyaletlerden/bölgelerden sponsorluk talebinde bulunmadan önce aranılan kriterleri detaylı olarak incelemek gerekmektedir.

3-BELİRLENMİŞ BÖLGE/EYALETLERİN VEYA BELİRLİ BÖLGELERDE YAŞAYAN AVUSTRALYALI AKRABALARIN SPONSORLUĞUNDA BAŞVURULAN GÖÇMENLİK VİZELERİ

Baraj Puanı: 65

Nüfus yoğunluğu az ve ekonomik olarak gelişmesi istenilen bölgelere yönelik uygulanan göçmenlik programıdır.
Devletin belirlediği bu bölgelerde eğer eleman açığı olan mesleklerden birine sahipseniz bölge yönetimleri size sponsor olabilir ya da o bölgede yaşayan akrabanız varsa size sponsor olabilir.

Sponsorluklardan dolayı ekstra 10 puan verilir.

Bu göçmenlik programında ilk etapta alınabilecek vize 4 YILLIK ŞARTLI vizedir. Daimi oturma vizesine başvurmadan önce size sponsor olunan bölgede 2 yıl yaşamış olmanız ve en az 1 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir.

Her eyaletin web sitesinde hangi bölgelerin hangi mesleklere sponsor olduğu listeler halinde yayınlanmaktadır.

AVUSTRALYA’DA MİNUMUM 2 YILLIK EĞİTİM GÖREN MEZUNLARA PUAN SİSTEMİNDE EKSTRA +5 PUAN DAHA VERİLMEKTE.

Detaylar için bizi arayabilirsiniz.

PROGRAM HAKKINDA

Neden göç eden kalifiye elemanlarda işsizlik oranı çok düşüktür?

Avustralya Devletinin teyit ettiği istatistiklere göre kalifiye eleman olarak gelen göçmenlerin %82’i ilk 6 ay, %91’i ise 18 ay içerisinde kendi sektörlerinde iş bulabilmektedir. yazının devamı için tıklayınız

Oturma İzni-Daimi İkametkah Nedir? Avantajları Nedir?

 • Daimi oturma izni kişiye Avustralya’da hayat boyu yaşama hakkı verir.
 • Daimi oturma izni istediğiniz gibi ülkeye giriş çıkış yapabilmenize izin verir.
 • Daimi oturma izni ilk verildiğinde 5 yıllıktır. 5 yıl sonunda ülkeye giriş çıkış yapabilmek için daimi oturma izninizi uzatmanız gerekmektedir.
 • Bu izin sayesinde tüm Avustralya vatandaşları gibi çalışma ve  iş kurma hakkına sahip olursunuz.
 • Sadece silahlı kuvvetlerde ve kamu hizmetlerinde çalışamazsınız ancak her türlü sendikaya katılabilirsiniz.
 • Oturma izninizi aldıktan ve 2 yıl Avustralya’da yaşadıktan sonra her türlü sosyal sigorta yardımlarından faydalanabilirsiniz. İşsizlik maaşı gibi.
 • Oturma izninizin ilk gününden itibaren devletin sunduğu ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Oturma izni olan kişinin Avustralya’da doğan çoçuğu otomatik olarak Avustralya vatandaşı olabilmektedir.
 • Dilediğiniz kursa gidebilir, eğitim görebilir ve oturma izni olanlara sunulan özel eğitim kredisinden yararlanabilirsiniz.