Kayıtlı Göçmen Danışmanları

Göçmenlik Başvurularınızı Yaparken Neden RESMİ KAYITLI GÖÇMEN DANIŞMANLARI’ndan Yardım Almalısınız?

EN GÜNCEL ve DOĞRU GÖÇMENLİK KANUN VE UYGULAMALARINA GÖRE BAŞVURUNUZU EKSİKSİZ OLARAK HAZIRLAYABİLMEK ARTIK MÜMKÜN:

Avustralya’da “Kalifiye Göçmenlik Programına” başvuranların yarısından çoğu Yetkili  Göçmen Danışmanları aracılığı ile vize başvurularını gerçekleştirmektedir.

Profesyonel danışmanlık alma ihtiyacının ortaya çıkmasının en önemli nedeni:

  • Avustralya Göçmenlik kanunları ve uygulamalarının oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.
  • Göçmenlik kategorisi altında kişisel özellik ve şartlarınıza bağlı olarak başvurabileceğiniz onlarca farklı vize türü mevcuttur.
  • Göçmenlik kanun ve uygulamaları Avustralya’daki ekonomik şartlara bağlı olarak her yıl yeniden düzenlenmektedir.
  • Ülke genelinde her yıl farklı meslekler için duyulan ihtiyaçlar değişmekte ve puan seviyelerinde farklılıklar oluşmaktadır.

Vize başvurunuzu hazırlarken, göçmenlik kanun ve yönetmeliklerinde yer alan bir kelimeyi farklı ya da yanlış yorumlamanız, dosyanızda eksikliklerin olması ve eksikliklerin zamanında giderilememesi, kişisel kriter ve özelliklerinize uygun olmayan bir vizeye başvurunuz, zamanında uygun olmayan vize talepleriniz,vize başvurunuzun reddine neden olabilir.

Vize başvurunuzun reddi durumunda, başvuru için verdiğiniz vize ücretleriniz geri iade edilmeyecektir!

Göçmenlik kanunları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan “danışman” adı altında göçmenlik danışmanlığı yapan kişiler yüzünden mağdur ve mutsuz olan, yanlış yönlendirme veya takipsizlik neticesinde vize başvurusu rededilen pek çok aday olmuştur.

Avustralya devleti, vize başvurusu yapan adayların boş vaatlerle kandırılmalarını önlemek ve profesyonel – sağlıklı bir danışmanlık hizmeti alabilmelerini sağlamak için göçmen danışmanlığı yapan kişileri düzenleyen ve disipline edecek bir dizi kanun ve kuralı yürürlüğe koymuştur.

“Göçmen Danışmanı Kayıt Otoritesi” (MARA) (www.mara.gov.au) günümüzde Göçmen Danışmanlığı mesleğini düzenleyen ve yöneten Avustralya’daki yetkili tek kuruluş durumundadır. 2006 Yılında uygulanmasına başlanan Yasaya göre Avustralya’ya Yönelik Göçmen Danışmanlığı yapabilmek için sadece Avustralya’da yer alan üniversitelerde sunulan ve yalnız üniversite mezunlarının katılabildiği “Avustralya Göçmenlik Kanun ve Uygulamaları” eğitim programının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bu programa sadece Avustralya Vatandaşları ve Avustralya’da Oturma İzni Bulunan kişiler katılabilmektedir.

Söz konusu Eğitim Programını başarı ile tamamlayan kişiler, Avustralya’ya Giriş Vizeleri ve Avustralya’ya Göçmenlik konularında profesyonel danışmanlık hizmeti verebilmek için MARA‘ya kayıt yaptırmak durumundadır.

Ne yazık ki Göçmenlik Danışmanlığı Mesleğini düzenleyen kanunlar, sadece Avustralya Topraklarında bu mesleği icra etmek isteyen kişiler için geçerlidir.

Bu nedenle, Avustralya dışında, farklı ülkelerde göçmenlik danışmanlığı yapan kişilerin göçmenlik kanun ve uygulamalarından haberdar olup olmadıkları, “Göçmenlik Kanun ve Uygulamaları” programını başarı ile bitirip bitirmedikleri, etik kurallara uygun hareket edip etmedikleri, Avustralya Devleti ve MARA tarafından denetlenememektedir.

Güvenilir ve doğru “göçmen danışmanlığı hizmeti” almak isteyenler için Avustralya tarafından resmi olarak tanınan Profesyonel Göçmen Danışmanları vasıtasıyla vize başvurusu yapmak çok daha sağlıklıdır:

  • Etik kurallar çerçevesinde mesleklerini icra etmek zorunluluğunda olan (aksi halde mesleki haklarını kaybedeceklerdir) resmi göçmen danışmanları müşterilerine boş vaatlerde bulunmaz, olumlu neticelenme ihtimali düşük vize seçeneklerini önermez.
  • Resmi göçmen danışmanları eğitimleri sırasında edinmiş oldukları bilgiler ve sürekli takip ettikleri güncel kanunlara göre müşterilerinin durum ön değerlendirmesini yaparken müşterileri için en doğru vize opsiyonlarını önerirler.
  • Resmi göçmen danışmanlarının başvurduğu ve danışmanların üye olmasının zorunlu olduğu internet tabanlı bilgi bankasında, en doğru vize seçenekleri hakkında detay bilgilerin ötesinde, başvuru esnasında vize başvurusunu değerlendirecek görevlilerin başvurularda en fazla hangi detaylara dikkat ettiklerini, detaylı şekilde anlatan kılavuz bölümler içermektedir. Profesyonel göçmen danışmanları vize başvuru dosyanızı hazırlarken tüm bu detayları göz önüne alarak dosyanızın eksiksiz olmasını garanti altına alırlar.
  • Ayrıca söz konusu bilgi bankası sayesinde  Resmi Göçmen Danışmanları değişen ve yenilenen Avustralya Göçmenlik Kanunları ve ayrıntıları konusunda en güncel bilgilere  zamanlı ve düzenli olarak ulaşabilmektedir.

MARA‘nın resmi internet sitesinden kayıtlı göçmen danışmanlarının uyması gereken etik kuralları listeleyen kitapçığa  ” Code of Conduct” linkinden ulaşabilir, inceleyebilirsiniz.