Yapılan araştırmalar göstermektedir ki Avustralya’ya kalifiye göçmen vizesi ile yerleşen göçmenlerin %92’si ülkeye yerleştikleri ilk 6 ay içerisinde iş bulmaktadır.

2001-2008 yılları arasında göçmenler arasında ise işsizlik %5.9 idi.

Yıllar önce “Fırsatlar Ülkesi” olarak bilinen Avustralya artık göçmen alırken daha dikkatli; ekonomisine faydalı olacak daha kalifiye göçmenleri almaktadır bu nedenle bugünlerde “Akıllı Ülke” denilmektedir.

Avustralya’da kolay iş bulabilmenizde mesleğinizin çok aranılan meslekler listesinde olmasının, ingilizce dil seviyenizin ve geçmiş tecrübenizin büyük etkisi vardır. Bununla beraber her eyaletin eleman açığı daha farklı olabilir, bu nedenle mesleğinize göre eyalet bazında da iş imkanlarını araştırmanız iş bulmanızda çok yardımcı olacaktır; örneğin madenciliğin daha yoğun olduğu Perth şehrinde maden mühendislerin için daha çok iş imkanı olabilir.

İş İmkanları

Her ne kadar birçoğu Avustralya ekonomisini ihraç ettiği madenlerinden ve tarım ürünlerinden dolayı refah bilse de Avustralya milli gelirinin %70’i servis sektöründen ve bu sektör ile ilintili sektörden (turizm, eğitim, finans sektöründen) gelmektedir.

Sektör Bazında İş İmkanları:

Mühendisler: Bir çok mühendislik dalında eleman açığı çoktur. Bu nedenle bu alanda mesleği ve yeterli tecrübesi olan göçmenlerin iş bulma imkanı daha yüksektir (kimya, inşaat, elektrik-elektronik , endüstri, makina, uçak, ziraat, biomedikal mühendisleri gibi çeşitli dallarda mühendislere ihtiyaç vardır)

Finans : Her nekadar global ekonomik kriz bu sektörü etkilemiş de olsa Avustralya’da muhasebecilere ve dış denetçilere büyük ihtiyaç vardır. Ve halen haftalık bazda ücretleri çok yüksektir.

Bilişim Teknolojisi: Avustralya’da en çok büyümekte olan sektördür. 20 tane uluslararası IT firmasının bölge merkezleri Avustralya’dadır. Özellikle programcılar, Linux, Unix, SAP programcılarına büyük bir ihtiyaç vardır.

Tıp Setörü: Ülke’deki çeşitli dallarda doktor açığı büyüktür. Bununla beraber mesleğinizi icra edebilmek için öncelikle zorlu sınavlara girmeniz gerekmektedir. Yine hemşirelere ve hemşire eğitmenlerine tüm ülkede büyük ihtiyaç vardır.

Petrokimya ve Maden: Avustralya’da tüketilen petrol bazlı ürünlerin yaklaşık % 90nı Avustralya’daki pertol rafinerilerinde üretilmektedir. Özellikle batı Avustralya’da Petrol ve gaz araştırmalarına büyük yatırımlar yapılmaktadır. Petrol mühendislerine bu nedenle ihtiyaç çok vardır. Avustralya dünyanın en çok demir filizi ihraç eden ülkesidir. Madencilik en önemli sektörler arasındadır. Bu nedenle maden mühendislerine de ihtiyaç çoktur.

Avustralya devletinin gelecekte iş imkanlarının daha fazla olacağını öngördüğü sektörler ise şunlardır:

Muhasebe, finans, yönetim-idari işler

Satış asistanlığı,tezgahtarlık

Sağlık, fitnes, saç-güzellik bakım sektörü

Gıda, turizm, hizmet sektörü

Kalifiye Meslekler Listesi (Skilled Occupation List)

Avustralya devletinin ülkenin eleman açığını belirlemek için hazırlamış olduğu kalifiye meslekler listesi en çok ihtiyaç duyulan meslekleri göstermektedir. Bu liste tüm kaifiye göçmen vizeleri ve iş veren vizelerinde kullanılan listedir. Özellikle 60 puanlık meslekler en çok eleman açığı olan sektörleri de göstermektedir. Bu meslek sahibi kişilerin doğal olarak iş bulma imkanları daha fazladır.
Bu meslekler listesine bu linkten ulaşabilirsiniz:

Kalifiye Meslekler Listesi

Kontrat Bazlı İşler:
Muhasebeciler için saati 30-60A$, programcılar için saati 40A$’dan başlayan ücretlerle kontratlı işler bulmaları mümkündür.

Firmalar kimi dönem tam zamanlı elaman almak yerine proje bazında sadece belli bir süre için kontratlı elaman çalıştırır.

Her türlü sektörde ve özellikle de muhasebe, bilişim, maden sektöründe kontratlı çalışma imkanı çoktur. Kontratlı elemanlar maaşlı elemanlara göre kimi zaman daha yüksek ücret alırlar. Bazı kontratları işlerde saat bazında yaptığınız iş üzerinden ücretlendirilirsiniz. Kontrat süreniz boyunca o firmada çalışırsınız fakat kontrat bitiminizde herhangi bir iş garatiniz yoktur. Firmalar iş ilanlarında genelde kaç aylık kontratlı eleman aradıklarını belirtmektedir.

Yarı Zamanlı İşler:

Genelde haftada 20 saatten az çalıştığınız işlere yarı zamanlı işler denilmektedir. Bir çok sektörde yarı zamanlı iş bulmak mümkündür. En çok hizmet sektöründe (kafe, restoran, otel gibi) ve mağzalarda yarı zamanlı iş bulmak mümkündür.
Bu tarz vasıfsız işlerde saati12-18 A$ arası ücret alabilirsiniz.

Pazarlama, insan kaynakları gibi bir çok farklı sektörde de yarı zamanlı işler bulmak mümkündür. Bu tarz işlerde ise saat bazında ücretler çok daha yüksektir.

Yarı zamanlı veya kontratlı işler uzun süreli kalıcı bir iş bulana dek en azından bir geçim kaynağı sunabilmekte, para kazanmak için alternatif bir çözüm olabilmektedir. Bu nedenle bir çok göçmenin kalıcı bir iş bulana dek geçimlerini yarı zamanlı hemen bulabilecekleri işleri yaparak sağlamaları olağan bir durumdur.

İş Bulmak

İnternet ve İnsan Kaynakları Firmaları:

İş bulmak için en hızlı ve kolay yol internettir. Aşağıdaki sitelerde hergün yüzlerce yeni iş ilanları yayınlanmaktadır. Bu ilanlarda genelde firmaların isimleri belirtilmez, firmalar adına eleman bulan insan kaynakları firmalarının isimlerini bulabilirsiniz. Bu insan kaynakları fimalarına ayrıca özgeçmişinizi gönderebilirsiniz. Bazı insan kaynakları belli sektörlere yoğunlaşmışlardır. Örneğin kimisi sadece mühendislik pozisyonları, kimisi sadece satış pazarlama pozisyonlarında elaman alımı yapar. Bu sitelerdeki ilanları ve insan kaynakarı firmalarını dikkatle incelerseniz hangi firmaların hangi sektörlerde daha aktif olduklarını anlayabilir ve mesleğinize göre uygun insan kaynakları firmalarına direk başvurabilirsiniz.

En popüler iş ilanları sitleri:

www.careerone.com.au,

www.mycareer.com.au,

www.positionvacant.com.au,

www.seek.com.au,

Devletin kurmuş olduğu bir iş bulma internet sitesidir:www.jobsearch.gov.au.

Yeni mezun iseniz www.graduatecareers.com.au sitesine bakabilirsiniz.

Popüler ve Semt Gazeteleri:

Birçok Avustralya gazetesinin pazar günleri yayınlanan insan kaynakları eklerinde bir çok iş ilanı bulabilirsiniz. www.newspapers.com.au sitesiden bu gazetelere ulaşabilirsiniz.

Haftalık çıkan semt gazetelerinde o semtteki genelde kısa dönemli- gündelik iş ilanlarını (garsonluk, barista, temizlik…) bulabilirsiniz.

Firmalara direk başvuru:

Büyük firmaların insan kaynakları bölümüne direk özgeçmişinizi bir ön mektupla gönderebilirsiniz.

Özgeçmişiniz Çok Önemli:

Özgeçmişiniz kısa olmalı; 2 sayfayı geçmemelidir. Mutaka daha önceki işlerinizde elde ettiğiniz başarıları belirtin. Avustralya’da devletin kurmuş olduğu Centerlink adlı merkezlerden özgeçmişinizi nasıl yazmanız gerektiğine dair ücretsiz yardım alabilirsiniz.

Eyaletlere Göre İş İmkanları

Her eyaletin ekonomisi farklıdır buna bağlı olarak eleman açığı farklı sektörlerde yoğunlaşmıştır.

Batı Avustralya:

En büyük şehri Perth. Nüfusu: 1.659.000.

Bugünlerde batı Avustralya iş imkanları açısından çok caziptir çünkü Avustralya’nın ihracat ettiği ürünlerin %40’ı burda üretilmektedir. 3000’e yakın üretici firma mevcuttur. Üretilen ürünlerin başında işlenmiş gıda, işlenmiş metal, ilaç ve şarap gelmektedir.

Madencilik ve emlak bu eyalette en hızlı büyüyen sektörlerdir. Dünyadaki en teknolojik ve en büyük maden sektörlerinden biri batı Avustralya’dadır. Gaz ve petrol araştırma şirketlerinin çoğunun merkezleri burdadır çünkü Avustralya’nın gaz ve petrol kaynaklarının %90’nı batı Avustralya’dadır. Bu nedenle mühendisler, maden mühendisleri, metalürjistler ve maden çıkarma sektöründe çalışan diğer profesyoneller ve işçiler için iş imkanları çoktur.

Batı Avustralya ayrıca kaliteli gemi yapımında uluslararası bir üne sahiptir.

Yine bilişim teknolijeleri ve telekominikasyon sektöründe 400 civarıda firma vardır, çoğu Perth’tedir.

Queensland Eyaleti:

En büyük şehri Brisbane. Nüfusu 1.8 milyon.
Eyaletin en parlayan sektörü finans, emlak ve turizmdir.
Eyalet zengin doğal kaynaklara sahiptir ve çok çeşitli tarım ürünleri yetişmektedir.

Tarım ekonominin temel taşıdır. Dünya’nın en büyük şeker kamışı üreticilerindendir.

Yine balıkçılık, sığırcılık en önemli sektörler arasındadır.

Dünya’nın en büyük ilk 10 bakır ve çinko üreticisidir.

Avustralya’nın en çok kömür ihraç eden eyaletidir. Buna bağlı olarak da maden sektöründe iş imkanları çoktur.

Üretim sektörünün başında işlenmiş gıda, tütün işleme, metal ürünler, kimyasallar gelmektedir.

İşlenmiş gıda 38.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Kuzey Avustralya Bölgesi:

En büyük şehri Darwin. Nüfusu 106 bin.

En büyük sektör maden sektörüdür ve neredeyse 4600 kişiye istihdam sağlamaktadır. Büyümkete olan sektörlerin arasında ise başta inşaat, karides üretimi ve turizm gelmektedir.

Güney Avustralya:

En büyük şehri Adelaide. Nüfusu 1.139 bin.

Uygulamaya geçilen “Bilişim Teknolojileri Geliştirme Programı” bu eyaleti yazılım- multimedeya, elektronik servisler ve eğitim alanlarında uluslararası araneda tanınır bir eyalet haline getirmeyi amaçlamaktadır. Elektronik sektörü 10.000’e yakın bilim adamı, mühendis ve teknisyene istihdam sağlmaktadır.

Yine Avustralya’nın savunma endüstrisi burda yoğunlaşmıştır. 30’dan fazla savunma endüstrisi ile ilgili şirket burda faliyet göstermektedir.

Güney Avustralya Avustralya’nın en çok şarap üreten eyaletidir; yaklaşık 4000 kişiye istihdam sağlamaktadır.180’den fazla irili ufaklı şarap üreticisi mevcuttur.

Yine maden sektörü gelişmekte olan sektördür ve eleman alımına devam edileceği belirtilmiştir.

NSW Eyaleti:

En büyük şehir Sydney. Nüfusu 4.5 milyon (Aynı zamanda Avustralya’nın en büyük şehridir)

Tek başına Sydney ülke gelirinin %25 sağlamaktadır. Kişi başı milli gelirin ortalama 46.400 AUD olduğu Sydney dünyada net gelir kazanan en yüksek şehirler arasdında 18 .sıradadır bu nedenle göçmenlerin en gözde şehirlerindendir. Sydney Avustralya’nın finans merkezidir. Yine Avustralya borsası Sydney’dedir. Ülkenin ilk 500 en büyük firmasından yarısı Sydney’dedir. IT firmalarının büyük çoğunluğu Sydney’dedir. Bu nedenle muhasebecilere, finans sektöründe tecrübeli profesyonellere, bilişim uzmanlarına çok ihtiyaç vardır.

Eyaletin diğer önemli sektörleri arasında turizm, işlenmiş gıda, ilaç, sigortacılık, uluslararası öğrencilere yönelik eğitim, film, reklamcılık, inşaat, tıbbi cihazlar, çevre endüstrisi, madencilik ekipmanları üretimi gibi çok çeşitli sektörler mevcuttur. Bu nedenle çok farklı iş imkanlar mevcuttur. Unutulmamlıdır ki Sydney Avustralyalılar için de çok popüler bir şehir olduğu için iş başvurularında başvuran sayısı da bir o kadar çok olacaktır.

Victoria Eyaleti:

En büyük şehir Melbourne. Nüfusu 3,74 milyon

İş imkanları herzaman çok cazip olmuştur bu eyalette. Uluslararası firmaların büyük çoğunluğunun Avustralya merkezi Melbourne’dedir. Finans başta giden sektördür. Avustralya’nın en büyük iki bankasının, Ulusal Avustralya Bankasının ve ANZ bankasının merkezleri Melbourn’dedir. Emeklilik fonlarının %40’ı burdadır. İhracat kalemleri arasında kimyasallar, otomotiv, bilişim, tıbbi cihazlar yer almaktadır bu nedenle bu sektörlerde iş imkanları daha fazladır. Victoria eyaleti aynı zamanda Avustralya’daki tekstil, giyim, ayakkabı sektörlerinin de merkezidir. Özellikle tasarım sektöründe büyüme beklenmektedir. Yine en büyük hava kargo firmaları, Avustralya’nın en büyük yük limanı Melbourne’dedir. Victoria eyaleti eyalet hükümetinin finansal açıdan başarılı yaklaşımı ve yönetimi sayesinde ekonomik olarak çok güçlüdür. Bioteknoloji ve bilimsel araştırmaların merkezidir.
Tüm bu nedenlerden dolayı bu eyalet yine göçmenlerin en çok yerleşmeyi tercih ettikleri eyaletlerden biridir.

Maaşlar ve Sosyal Haklar

Maaş seviyeleri eyaletlere göre değişebilmektedir. Genel olarak aynı iş için Sydney ve Canberra’da (başkent) maaşlar en yüksek seviyededir ve Güney Avustralya ve Queensland bölgesinde en düşüktür.

Avustralya’da yaşam maliyeti bir çok Avrupa ülkesi ile aynı seviyededir ve Amerika’dan daha yüksektir.

Federal hükümet asgari ücret seviyesini saati 14.31A$ (Avustralya doları) olarak belirlemiştir. Yani haftada 38 çalışan vasıfsız bir elaman yaklaşık 543A$ kazanmaktadır. Örneğin herhangi bir kafede, restorantta garsonluk yapan vasıfsız bir eleman saati12-15 A$ arası kazanmaktadır. Lüks retoranlarda alınan bahşişlerle haftalık kazanç 600A$ a kadar çıkabilir.

Mesai fazlası yapılan işlerde genelde saat ücretinin 1.5- 2 katı fazlası ödenir.

Federal devlet dairelerinde çalışanların ortalama maaşları 60.000A$ civarındadır, benzeri işlerde özel sektörde maaşlar daha düşük seviyededir.

En yüksek maaşların ödendiği sektör genelde finans, sigorta, maden sektörleridir.

En düşük maaşlar ise turizm, mağzacılık-parekende ve yeme içme sektöründe ödenmektedir.

Maaşlar genelde performansınıza ve üretkenliğinize göre arttırılmaktadır ve bununla beraber enflasyona bağlı olarak arttırılmaktadır.

Üniversiteden yeni mezun 25 yaşında biri ilk işine ortalama 43.000A$ ile başlar

Maaşlar iş tecrübesi ile de doğru oranda artmaktadır.

Genelde sırtçantalı turistlerin ve öğrencilerin tatillerinde tercih ettiği sezonluk olan tarlalarda hasatı toplamak işlerinde haftalık 300-600A$ kazanılabilinir, topladığınız hasatın miktarına göre ücret verilir.

Aşağıdaki tablo sektörlere göre yıllık maaş seviyelerini göstermektedir. Bu linkte Avustralya’daki maaşlarla ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

http://www.livingin-australia.com/salaries-australia/

Maaş Seviyeleri

Maaş Seviyeleri

Firmaların Sunduğu İmkanlar:
Dünyanın bu ucuna çok uzakta olan Avustralya’lılar için firmalarından 6 ay -1 yıl kafa izni alıp dünyayı dolaşıp tekrar işlerine dönmek çok alışıldık bir durumdur.
Her firmanın emeklilik maaşını ödemesi gerekmektedir. Maaşınızın %9-10’nu emeklilik fonuna verilir.
Bir çok firma bünyesinde kreş mevcuttur. Bir çok özel firmada hayat sigortası, maaş koruma sigortsı sağlanmaktadır.
Doğum İzni:

İsterseniz 1 yıl doğum izni alabilirsiniz! Bebek doğuran 4000 dolar develetten hediye!
Doğum izni devlet dairelerinde çalışanlar için 3 aydır ve ücretlidir.
Özel sektörde ise genelde doğum izni süresince maaş ödenmez bunula beraber isterseniz 52 hafta ücretsiz doğum izni alabilirsiniz (dilerseniz doğumdan önce yada sonrasında alabilirsiniz). Bu sure sonunda kendi pozisyonunuza veya benzeri eşit bir pozisyondan iş yerinizde çalışmaya devam edebilirsiniz.
Ayrıca devlet 1 Temmuz 2007 tarihinden beri bebek doğuranlara 1 kereliğine 4133 Aus doları ödemektedir.

Esnek Çalışma Saatleri:

Standart çalışma saati günde 8 saatidir. Esnek saatler uygulaması mevcuttur bazı firmalarda: bu uygulamada firma çalışanları bu 8 saati kendi ayarlamakta, yani sabah 10’da başlayıp dilerse 6’da yada sabah 8’de başlayıp dilerse işi saat 5’te bitirebilir.