Kimler Avustralya Vatandaşı Olabilir?

Avustralya vatandaşı kimler olabilir? Vatandaşlık hakkını alabilmek için ana kriterler nelerdir öğrenmek ister miydiniz?

Avustralya vatandaşı olabilmek için 3 seçenek mevcuttur…

Avustralya Sınırları İçinde Doğum

Anne ya da babadan birinin Avustralya’da Oturma İznine sahip olması ya da Avustralya Vatandaşı olması durumunda, Avustralya sınırları içerisinde bu anne – babadan doğan çocukları, otomatik olarak Avustralya vatandaşı olacaktır. Avustralya’da oturma iznine sahip olan bir kişinin çocuğunun Avustralya sınırları dışında doğması durumunda ise bu çocuk doğuştan Avustralya vatandaşı olamayacaktır.

Anne – Baba Sayesinde

Avustralya vatandaşı olan bir kişinin çocuğu, Avustralya toprakları dışında bile doğsa otomatik olarak Avustralya vatandaşı olacaktır. Eğer Avustralya vatandaşı olan ebeveyn de ailesinden dolayı Avustralya vatandaşı olmuş ise bu durumda bu ebeveynin en az 2 yıl Avustralya’da yaşamış olması gerekmektedir.

Bir örnek ile konuyu açıklamak istersek:

Ali bey’in babası Ömer bey Avustralya vatandaşıdır.  Ali bey Avustralya vatandaşlığını babası sayesinde doğumu sırasında edinmiştir. Ali beyin kızı Zeynep’in Avustralya vatandaşı olabilmesi için babası Ali bey’in Avustralya’da en az 2 yıl yaşamış olması gerekmektedir; Aksi takdirde Avustralya dışında doğan Zeynep’in otomatik olarak Avustralya vatandaşı olma hakkı oluşmamaktadır.

Avustralya’da 4 Yıl Yaşamış Olma Kriteri

Avustralya’ya çeşitli göçmenlik vizeleri ile gelen kişiler eğer Avustralya’da 4 yıl yaşarlarsa 4. yılın sonunda diğer kriterleri de yerine getirerek Avustralya vatandaşlığına başvurabilirler.

Avustralya’da herhangi bir vize ile yaşayan (kaçak olarak yaşamayan) kişiler vatandaşlığa başvurmadan önce son dört yılın 1 yılında daimi oturma iznine sahip ise Avustralya vatandaşlığına başvurabilir.

Bu durumda sağlamaları gereken “4 YIL YAŞAMIŞ OLMAK” kriteri için  sadece 4 yılın son bir yılı daimi oturma vizesi ile yaşamış olmaları ve toplamda en fazla 3 ay Avustralya dışında olmuş olmaları gerekmektedir.

Örneğin: Avustralya’ya geçici çalışma vizesi ile giden kişi 3yıl çalıştıktan sonra oturma iznini alır. Bu durumda oturma iznini aldıktan sonra 1 yıl daha Avustralya’da yaşarsa “Avustralya’da 4 yıl yaşamış olmak” kriterini yerine getirmiş olur. Veya Avustralya’da öğrenci olarak 3 yıl eğitim gören biri hemen arkasından oturma izni alırsa öğrenci olarak geçirmiş olduğu 3 yıl da bu 4 yıl içinde sayılmaktadır.