Kısa Hikayemiz

Kayıtlı Göçmen Danışmanı Ebru Betül Yıldırım

Betül Ebru Yıldırım 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünden mezun oldu. 2001-2003 yılları arasında Avustralya’da pazarlama üzerine 1.5 yıl süren bir eğitim programını tamamladıktan sonra, Avustralya’da eğitim gören öğrencilere tanınan ve puan sistemi ile başvuru kabul eden göçmenlik kategorisinde daimi oturma izni için başvuruda bulundu. Genel olarak Avustralya ve özelinde Sydney şehri, sahip olduğu tertemiz plajları, sunduğu yüksek hayat standartı, hemen her gün parıldayan güneşi, neredeyse hiç kışı yaşatmayan mevsimleri, sıcak kanlı insanları ve rahat hayat tarzı ile Ebru Betül’ü büyülemişti.

Öğrencilik yıllarında Avustralya’da yaşamak istediğine karar veren Ebru Betül, göçmenlik başvurusunun değerlendiği dönemde ailesini ziyaret için Türkiye’ye tatile geldiğinde eşi ile tanıştı.

Daimi vizesi onaylanan Ebru Betül Yıldırım, eşiyle birlikte 2009 yılında yerleşmek üzere Avustralya’ya gitti.

Yaptığı detaylı araştırmalar esnasında, Türkiye’de Avustralya’ya göçmenlik servisi veren ciddi bir firma veya resmi bir göçmen danışmanı olmadığını öğrenen Ebru Betül, resmi göçmen danışmanı olmaya karar verdi.

Göçmen Danışmanı olabilmek için Avustralya’nın zorunlu kıldığı “Göçmenlik Kanunları ve Uygulaması” eğitim programını tamamlayan Ebru Betül, 2010 Eylül’ünde MARA’ya kayıtlı “Göçmen Danışmanı” olarak görevine başladı.

Sydney’e yerleştiklerinin ilk yılında eşi’nin geçirdiği talihsiz bir bisiklet kazası ve 2009 dünya finans krizinin oluşturduğu belirsizlik ortamı nedeniyle, eşiyle birlikte kendi işlerini kurmak üzere Türkiye’ye dönme kararı aldılar.

Ebru Betül Yıldırım, 2010 Eylül ayından beri aktif olarak “Kayıtlı Göçmen Danışmanı” olarak danışmanlık hizmetlerini TÜRKİYE’de sürdürmektedir.

Kendisi Türkiye’de ikamet ederken, Kayıtlı Göçmen Danışmanlığı hizmeti sunan ilk Avustralya Göçmen danışmanıdır.